Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet działając z dobrego serca czasem łatwo zadać cios bardziej bolesny niż cios wroga." Hurin, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: IPN a Tolkien 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 22-02-2007 20:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nifrodel napisał(a) (zobacz wpis):
To jest jednak co innego Uśmiech Saurona ;D Christopher co najwyżej nie mówi całej prawdy - ale nie kłamie ani nie konfabuluje Uśmiech .

Warszrtatowo jest to to samo. Ba z aktami sprawa jest lepsza, bo mam w reku akta, a nie tekst zredogowany, opracowan i wydany. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech Język

Cytat:
Poza tym jest wiele osób, które mają oryginały listów Tolkiena i gdyby coś dopisywał czy przeinaczał - szybko zostałoby to ujawnione (tak naprawdę wystarczyłaby jedna osoba, która udowodniła manipulację by podważyć wiarygodność całej książki).

O tu podałaś mechanizm, ktory uchroni nas przed popadnięciem w pułapkę konfabulacji. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Dlatego nie sądze, by Christopher Tolkien, w końcu profesor, pozwolił sobie na takie ryzyko, które mogłoby rzucić na niego cień jako badacza.

Mowimy o osobie, ktora w imię dopasowania tekstu do wydanego i zredagowanego przez siebie Silmarilliona ingerowala w tekst oryginalny zmieniając pochodzenie Gil-galada. Fakt przynal się do tego, tyle, że po 15 latach. Język

Cytat:
Natomiast w przypadku teczek Służby Bezpieczeństwa, to przecież głównie materiały opierające się na donosach, podsłuchach.

Na wywiadzie środowiskowym, na kontroli korespondencji i rozmow telefonicznych.

Cytat:
Nie mówię, że nie Uśmiech . Tym niemniej wydają mi się one mało wiarygodne mimo wszystko. Jeśli już badacz miałby poświęcać czas tej sprawie to przede wszystkim, uważam, że powinien opierać się na orginalnych listach Mroczkowskiego i Tolkiena, teczkę SB-ków traktując jako źródło poboczne, do ewentualnych kontekstów - a i to z wielką ostrożnością.

Z ostroznościa i krytycyzmem trzeba traktowac wszystkie źródła. A problem polega na tym, ze do archiwum Mroczkowskiego,a tym bardziej Tolkiena dostepu nie ma, a do tych papierow jest. I raz jeszcze napisze. Być może tam nic nie będzie, lub nie będzie niczego ciekawego, ale zawsze warto zajrzeć.

Cytat:
A na jakiej podstawie będziesz mógł osądzić co jest wymysłem/nadinterpretacją/podrobionym dokumentem SB a co jest prawdą? hmmmm... Nie mówię, żeby w ogóle nie sięgać do tych teczek Nie Nie , ale żeby coś na ten temat twierdzić, trzeba sprawdzić taką kopię listu, czy istnieje jej odpowiednik w oryginale i rzeczywiście posiadasz w ręku kopię. A to wymaga dostępu do korespondencji, którą prawdopodobnie przechowuje rodzina profesora. Inaczej badania na podstawie tylko teczki SB będą dla mnie wątpliwe.

Na razie teoretyzujemy. Ale po to istnieje coś co się nazywa krytyką źrodła, by uniknąć przynajmniej częsci pułapek.

Cytat:
Wiesz, jakoś nigdy nie spędzało mi to snu z powiek Z przymrużeniem oka Język

Ale, zeby lektura cie odrzucała, to nie powiesz. Język

Cytat:
Nie mówię, by tego nie poznawać. Chodziło mi o sytuacje, kiedy właśnie motywy działań czy słabości stają się tematem taniej sensacji, wielkich moralnych osądów Ratujcie bo go pobiję lub snucia różnych domysłów przez badaczy. A to coraz częściej ma miejsce. Wystarczy popatrzeć na niektóre biografie Tolkiena.

To niestety jest nieuniknione. I nic na to nie poradzisz.

Cytat:
Czy ktoś Ci mówił Memelku, że ciekawość to pierwszy stopień do Mordoru? Z przymrużeniem oka Elfik

Bede w dobrym towarzystwie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora