Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Chcę znów zobaczyć góry, Gandalfie, góry! A potem chcę znaleźć jakieś miejsce, gdzie mógłbym odpocząć. Odpocząć w spokoju i w ciszy." Bilbo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Pieniądz w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Misiek_h
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 20-11-2006 14:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
W Drugiej Erze chyba też ich nie używano, choć może w Númenorze był znany (w końcu te haracze z metali szlachetnych ścigane ze Śródziemia chyba nie szły tylko na wystrój wnętrz czy wykonywanie przedmiotów.

Inna rzecz, że z tego nie wynika jeszcze, by wybijano z nich monety. Np. w Chinach monety wybijano tylko z miedzi, natomiast złoto i srebro przez długi czas było w obiegu tylko w postaci kruszcu, choć służyło dość powszechnie za środek płatniczy Z przymrużeniem oka.

Cytat:
Myślę, że w Shire nie trzeba było wybijać nowych monet (wszak do tego potrzebny jest centralny bank, mennica, zarząd finansowy, a to rzeczy, których chyba nie mogło być w skrajnie zdecentralizowanym Shire).


Nie jest potrzebny Z przymrużeniem oka. Takie rzeczy jak bank centralny, czy centralne zarządzanie polityką pieniężną, to wynalazek stosunkowo nowy. Pierwszy bank centralny (Bank of England) powstał dopiero pod koniec XVII wieku, a przecież monety wybijano już wcześniej, tylko emisja była zdecentralizowana. Co zresztą nie miało większego znaczenia, dopóki posługiwano się pieniądzem kruszcowym, tzn. złotym czy srebrnym, bo o wartości pieniądza decydowała zawartość kruszcu, a nie zaufanie do państwa czy pokrycie w dobrach wytwarzanych przez gospodarkę kraju (jak obecnie).

Wybijanie własnych monet było często jednym ze świadectw potęgi danego możnowładcy. Rządzę

Może więc w Shire najważniejsze rody, jak Tukowie czy Brandubuckowie, biły własne monety? Ale to już spekulacja Z przymrużeniem oka Inna rzecz, czy w rolniczym Shire było dość kruszców, by wystarczyło ich do wybijania z nich monet. Zresztą taki niedobór kruszców mógłby bardzo ładnie tłumaczyć ich wysoką wartość chociażby w Bree (kuc za "4 srebrne grosze" - pytanie jeszcze, ile ważył srebrny grosz w Bree końca III Ery i ile było w nim srebra Z przymrużeniem oka )
_________________
Najbardziej zakręcony konwent po tej stronie galaktyki - Porytkon!
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.