Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Rozpaczać mogą tylko ci, którzy przewidują koniec i nie mają co do niego żadnych wątpliwości. Ale my nie wiemy, jaki będzie koniec." Gandalf, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Pieniądz w Śródziemiu 
Autor Wiadomość
Frangern
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 20-11-2006 13:31    Temat wpisu: Pieniądz w Śródziemiu Odpowiedz z cytatem

Mamy dyskusję o alkoholu w Śródziemiu czy też o górnictwie. Może więc pora na kwestie pieniężne. hmmmm... Chyba nikt nie poruszał jeszcze tej kwestii, mam nadzieję.

O pieniądzach we Władcy pierścieni pisze Robert Foster w swojej Encyklopedii Śródziemia:

Cytat:
Pieniądze [Money] Wbrew spotykanym czasem poglądom, we Władcy pierścieni pojawiają się wzmianki o pieniądzach, związane głównie z Bree. Kuc był warty około czterech srebrnych groszy, a strata 30 srebrnych groszy była ciężkim ciosem dla zamożnego Barlimana Butterbura, zaś złoty talar stanowił zdecydowanie ekstrawaganckie wynagrodzenie za dobrą nowinę. Azog cisnął Nárowi "parę marnych groszy", by go obrazić. Złoto i srebro Bilba z Ereboru było prawdopodobnie monetami. Z wielkim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że istniało wiele rodzajów pieniądza i że były one niewątpliwie wzajemnie wymienialne, tak jak to było w średniowiecznej Europie.


Poza tym w Przewodniku po nazwach miejscowych Śródziemia autorstwa Arkadiusza Kubali można przeczytać co następuje:

Cytat:
Farthings (...) Poza tym Tolkien napisał, że zastosował tę nazwę, ponieważ hobbickie słowo tharni było starym określeniem "ćwiartki", rzadko używanym w mowie potocznej, w której "ćwiartka" to tharantin, "czwarta część". W Gondorze tharni oznaczało srebrną monetę, czwartą część castara (w noldorinie canath, czyli czwarta część miriana) (XII 45).


Tak się zastanawiam czy poza tymi cytatami wiemy coś więcej o pieniądzu w Śródziemiu ?

W sumie ciekawi mnie pytanie kto pierwszy go "wynalazł" ?

Parę moich luźnych i krótkich przemyśleń:

W Pierwszej Erze (wedle Silmarillionu) pieniędzy nie było - krasnoludowie prowadzili w Beleriandzie handel wymienny z elfami.

W Drugiej Erze chyba też ich nie używano, choć może w Númenorze był znany (w końcu te haracze z metali szlachetnych ścigane ze Śródziemia chyba nie szły tylko na wystrój wnętrz czy wykonywanie przedmiotów.

W Trzeciej Erze był już na pewno w użytku (niezbyt odkrywcza myśl Elfik ). Hobbici zapewne przejęli ten "wynalazek" z Arnoru. Tylko co się stało po upadku własnego królestwa ? Czy sami zaczęli wybijać monety ?

Mam nadzieję, że to "zagajenie" rozpocznie jakąś dyskusję.
I jeszcze jedno: czy ktoś może przytoczyć ten fragment z tomu XII HoME, na którym oparł się Kubala w swoim haśle ?
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.