Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To bardzo długa historia. Gdybym chciał opowiedzieć ci wszystko, siedzielibyśmy tutaj dopóty, póki wiosna nie zamieniłaby się w zimę." Gandalf do Froda, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Ekranizacja Hobbita 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator


WpisWysłany: 11-10-2006 10:45    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Z serwisu Ostatni Przyjazny Dom - Osse jest niezastapiony Elfik Jestem za

Ostatni Przyjazny Dom napisał(a):

„Hobbit” bliżej? Pomysły P. Jacksona na ekranizację.

Skutki pewnej petycji

We wrześniu (dokładnie 22.09) do MGM i New Line Cinema dotarła petycja podpisana przez 39116 osób, które domagały się, aby wytwórnie zrobiły wszystko, by realizacją ekranizacji "Hobbita" zajęła się ta sama ekipa, która nakręciła "Władcę Pierścieni".
Sygnatariusze żądają, aby za kamerą "Hobbita" stanął Peter Jackson. Na ekranie chcą także zobaczyć aktorów znanych już z słynnej ekranizacji "Władcy Pierścieni". Po kilku tygodniach milczenia wytwórnie wystosowały do fanów twórczości Tolkiena i jego filmowych adaptacji list otwarty, w którym możemy przeczytać: "Fenomenalny sukces 'Władcy Pierścieni' sprawia, iż Peter Jackson to idealny kandydat na reżysera 'Hobbita'. MGM bardzo chce z nim współpracować. Jestem przekonany, że widzowie, którzy podpisali petycję, ucieszą się na wieść, iż już zaczęliśmy w tej sprawie rozmowy".

Peter Jackson od lat powtarza, iż jest zainteresowany tematem. Jeszcze w zeszłym roku wyrażał nadzieję, iż film trafi na ekrany w 2008 lub 2009 roku. Do tej pory realizacja nie mogła jednak ruszyć ze względu na problemy formalne - podział praw do ekranizacji i do dystrybucji (pierwsze należą do New Line Cinema, a drugie do MGM), które jednak zostały wyjaśnione.

Same plany przeniesienia powieści Tolkiena na ekran studia New Line Cinema i MGM potwierdziły kilka tygodni temu. "Hobbit" jest obecnie jednym z kilku wysokobudżetowych projektów, nad którymi pracują wytwórnie. Przewiduje się, iż realizacja pochłonie około 150-200 milionów dolarów.

"Hobbit, czyli tam i z powrotem" ("The Hobbit or There and Back Again") opowiada o wyprawie hobbita Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do siedziby smoka Smauga w celu zabicia potwora i odzyskania zagrabionego przez niego skarbu. Po raz pierwszy w brytyjskich księgarniach powieść ukazała się 21 września 1937 roku.

Źródło: www.wp.pl


i jeszcze:

Cytat:
Peter Jackson o „Hobbicie”

Peter Jackson w wywiadzie dla ‘Entertainment Weekly’ odsłania pewne swoje pomysły odnośnie ekranizacji „Hobbita”, gdyby to on nad nim pracował. W momencie rozmowy (około 22 września) ani New Line Cinema ani MGM nie rozpoczęło rozmów z reżysererem na temat ekranizacji, ale skoro jak powyżej donosi www.wp.pl to już się stało, sprawa owych ‘pomysłów’ PJ jest tym bardziej aktualna.

Przede wszystkim pomimo pozwu i sprawy sądowej z New Line Cinema w kwestii podziału zysków, Peter Jackson nie ma nic przeciwko ponownej współpracy ze studiem.

Te same miejsca
Ponadto niektóre lokalizacje i scenerie znane z „Władcy Pierścieni” są niejako już gotowe do ekranizacji „Hobbita”. Chodzi np. o Hobbiton czy siedzibę Bilbo Bagginsa, Bag End wraz z całym otoczeniem, który w każdej chwili gotowy do zdjęć czeka w posiadłości Jacksona. Gotowe jest także Rivendell. Makiety siedziby Elronda zostały zabezpieczone i zmagazynowane, gdzie również oczekują na zdjęcia.

Dwie części – więcej zmian
Peterowi Jacksonowi bardzo się podoba pomysł, by ekranizację „Hobbita” podzielić na dwie części, nie ze względu na finansowe cele wytwórni filmowych, ale ze względu na samą opowieść i scenariusz. Jedną z wad „Hobbita” (wg PJ) jest, że wypada o wiele ‘lżej’ w porównaniu z „Władcą Pierścieni”, która jest powieścią złożoną, o epickim charakterze. „Hobbit” był pisany 10-12 lat wcześniej jako książka dla młodzieży, bardziej prosta i dziecinna. Jeśli powstałyby dwie części ekranizacji, możnaby rozszerzyć „Hobbita”, by uczynić z niego głębszą i bardziej epicką opowieść. Jest wiele takich fragmentów w książce, w których postacie, jak np. Gandalf znikają na jakiś czas. Potem okazało się, że był wtedy na Białej Radzie, gdzie spotkał inne znaczące postacie jak Galadriela i Saruman, które występowały we „Władcy Pierścieni”. Jest wiele interesujących wydarzeń politycznych konkurencyjnych do opowieści Bilbo i stworzenie dwóch części pozwoliłoby na rozwinięcie tych niedopowiedzianych, ukrytych w cieniu głównej opowieści luk. Dzięki temu Peter Jackson nadałby filmowi bardziej epicki, politycznie złożony charakter.

Jackson czy ktoś inny?
Następnie Peter Jackson tłumaczy, że ponieważ jak do tej pory (stan na dzień 22.09) nikt z nim nie rozmawiał o produkcji ‘Hobbita’, a wcześniej było wiele przeszkód na drodze do jego sfilmowania, dlatego zaangażował się wraz ze swoimi współpracownikami i studiem w inne projekty, które obecnie są w fazie realizacji ( zainteresowani mogą przeczytać w wywiadzie o jakie filmy chodzi).

Na koniec z wypowiedzi Petera Jacksona wynikało, że nie jest pewne iż, zajmie się produkcją „Hobbita”, bo z powodu napiętego harmonogramu nie może zabrać się za to od razu, a nie sądzi, żeby studia filmowe czekały na niego.


Zachęcam do zajrzenia na stronę Ostatniego Przyjaznego Domu Uśmiech , w przytoczonych artykułach są obecne jeszcze linki np. do całości wywiadu z Peterem Jacksonem, których tu nie wklejałam.
_________________
Gwiazdy były dalekie...
Niebo się otwarło
jak gdyby dłoń nieśmiała,
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.