Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Dobry czy zły - koniec się zbliża." Keleborn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: O wyższości klingońskiego nad quenya i sindarinem 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 24-09-2006 01:47    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nolimon napisał(a) (zobacz wpis):
Wersja alfa by Nol w załączniku Jestem rozwalony (all right reserved Super śmiech ).

Brawo ten, Pan. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Lepiej przestanę się zajmować tym językiem, bo NFZ będzie musiał za jakiś czas zatrudnić tłumacza quenyi w psychiatryku, a znaleźć go będzie trudniej niż tłumacza klingońskiego Jestem rozwalony .

Hie, hie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
Ten Twój szef, Achika, to jakiś międzygalaktyczny poliglota Super śmiech .

Zazdroszczę mu. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Cytat:
MLu, nie mam zamiaru wchodzić w polemikę (bo wiem czym to grozi wieeeeeeeeeelgachny uśmiech) .

A czym to grozi, bo ja nie wiem?? Język Super śmiech Jestem rozwalony

Cytat:
Nie mam też zamiaru zagłębiać się w szczegóły tego klingońskiego, bo obchodzi mnie tyle co zapewne quenya fanów "Star Treka" Język Wyższość uznaję tylko w tym względzie, że skoro fanów jest więcej, to mają więcej możliwości współdziałania w tworzeniu tego języka. Każdy z n-milionów bierze sobie kawałek Biblii i tłumaczy, składają to do kupy i wychodzi "Biblia po klingońsku" Jestem rozwalony . Quenyistów niestety tylu nie uświadczysz (a może i stety Złośliwy uśmiech ).

Stwierdzenie o wyższości było oczywistą prowokacją, ale też przypomnieniem, że to nie jest tak, że tylko w przypadku Tolkiena mamy do czynienia z powstaniem, rozwojem i funkcjonowaniem "sztucznego" języka.

Klingon, jest dzielem fanów, ale jednoczęsnie lingwistów, dla których to jest zabawa, ale zabawa na powaznie, lingwistyczne wyzwanie.

Fakt, że udalo się stworzyc, funkcjonalny jezyk, w ktorym można oddac treści wyższe i codzienną rozmowę, to nie byle jakie osiągnięcie. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech

Sam przyznałeś, że w porzypadku Quenyi i Sindarinu łatwiej stworzyc poezję i tłumaczyc literature, niż porozmawiac, o codziennych, prozaicznych kwestiach. wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora