Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Mądrość każe ugiąć się przed koniecznością, jeśli po rozważeniu wszystkich innych dróg ta jedna okazuje się nieuchronna, jakkolwiek może się to wydać szaleństwem komuś, kto łudzi się zwodniczą nadzieją." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: O wyższości klingońskiego nad quenya i sindarinem 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 21-09-2006 02:35    Temat wpisu: O wyższości klingońskiego nad quenya i sindarinem Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam, że zostane zlinczowany, ale nim to sie dokona, śpiesze wyjaśnic o co mi biega. Nie sugeruje wyższości gramatycznej, czy tym bardziej piekna jezyka Klingonów (Star Trek), nad jezykami stworzonymi przez Tolkiena. Nie kwestionuje geniuszu lingwistycznego Tolkiena, chcę zwrocic tylko uwage na prosty fakt. jak bardzo bysmy się nie starali tak quenya, jak i sindarin, sa językami, ktory nie da się (jak na razie wykorzystac w życiu codziennym. Mozemy napisac wiersz, przetlumaczyc niektore teksty prozatorskie, ale pogadac to sobie nie pogadamy.

(Ja, jako lingwistyczne beztalencie, to już w ogole nie pogadam wieeeeeeeeeelgachny uśmiech)

Tymczasem jezyk klingoński jest tak dalece rozwinięty, że mozemy się w nim komunikowac w miarę swobodnie. Nie wspominam o tłumaczeniu utworow Szekspira na klingoński. Ale o uzyteczności tego języka niech świadczy to --> http://www.google.com/intl/xx-klingon/

Niestety nic mi nie wiadomo, ale z checia zmienię swoje zdanie, by ktorakolwiek z przeglądarek dalo się obsłużyc w quenyi, czy sindarinie.

W każdym razie, czy nie czas zniwelowac ta przewage i stworzyc możliwośc obsługiwania przeglądarki np. googla w sindarinie?
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora