Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien Studies. An Annual Scholarly Review 
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 21-08-2006 14:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Jeżeli już to obaj Język.

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):

Korciło mnie, żeby to poprawić, bo to zdaje się bardzo częsty błąd obecnie, mało kto już rozróżnia oboje-obaj itp. (tak jak np. wścieka mnie, jak idę gdzieś z bratem i pan w recepcji czy przy kasie pyta: czym mogę państwu służyć. Zdziwienie ) - ale ciekawy byłem, czy jeszcze ktoś zauważy Uśmiech

Ale wstyd oops, zawstydzenie Wybaczcie ten rażący błąd, pisałem szybko i tuż przed wyjazdem (w zasadzie to siedziałem już na walizkach i czekałem na samochód Język ), ale to mnie nie usprawiedliwia. Nie poprawiam błędu, przez wzgląd na czytelników, którym dzięki temu może uda się uniknąć takich błędów w przyszłości.

Cytat:
Jeżeli już to obaj . Ale powaznie, ja jeszcze nie mam Tolkien Studies nr 3, na pewno zakupię, ale jeszcz enie wiem kiedy, zwłaszcza, że mam inne wazniejsze plany zakupowe.

Doskonale to rozumiem Język , gdyż już od pewnego czasu planuje zakupić pewną książkę, a zawsze, gdy mam środki na zakup trafia się jakaś ważniejsza publikacja Elfik

Cytat:
Numery 1 i 2 zrecenzowałem w Aiglosie nr 5

I know Z przymrużeniem oka

Cytat:
na Forum na pewno warto zamieścic prezentacje numeru, przedstawienie co zawiera, czy coś więcej? Nie wiem.

Prócz prezentacji, można by omawiać jakieś ciekawsze artykuły, gdzie wywody autorów są ze wszech miar warte uwagi, a takich pewnie w TS nie brakuje Z przymrużeniem oka

Lomendil napisał(a) (zobacz wpis):

Co do TS: trudno recenzować każdy tekst, można najwyżej napisać skrótowo, czego dotyczy, i to chyba tyle.

Właśnie, a ciekawsze zrecenzować. Choć tu jest pewien problem. A mianowicie niektóre teksty dla jednych mogą okazać się ciekawe, dla drugich zaś nużące.

Cytat:
Zacząłem czytać kolejny artykuł, autor dopatruje się podobieństw między "Two Towers" a "Beowulfem", i to głębszych niż scena powitania przed bramą i oddawania broni Na razie takie sobie.

Fakt w Dwóch Wieżach jest wiele staroangielskich analogii. Mógłbyś rozwinąć trochę temat? Jakie podobieństwa wymienia autor prócz wspomnianej przez Ciebie, nazwy Meduseld, języka Rohirrimów, imion mieszkańców Rohanu, słowa ent, imienia Saruman (pisze o tym Shippey w Drodze do Śródziemia), godła Rohanu, nazwy Riddermarchia (*Mark), włożenia w usta Legolasa tłumaczenia 311 wersu Beowulfa, powiązania z Gotami (gdzie według teorii C.L. Wernna nazwa ta znaczy "Lud Koni") ? Z przymrużeniem oka

Cytat:
I jeszcze zajrzałem do kolejnego, o Tacycie, gdzie Moria jest porównywana z miejscem klęski legionów Warrusa, jako miejsce grozy. Takie sobie.

Sądząc po opisie teoria troszkę naciągana, ale bez przeczytania tekstu szerzej wypowiedzieć się nie mogę. Z przymrużeniem oka

-Albert Einstein

Ostatnio zmieniony przez Mellorn dnia 22-08-2006 17:57, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email