Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Przeniewiercą jest, kto porzuca towarzyszy, gdy ciemności zastępują drogę." Gimli, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Jakich materiałów piśmiennych używały elfy? 
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy


WpisWysłany: 18-08-2006 18:00    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo interesująca dyskusja!

A może przykład Pengolodha świadczy o tym, że spisywano księgi nie tylko żeby zachować pamięć o przeszłości (bo tę Eldarowie zachowywali bez ksiąg w swoich umysłach), ale żeby po prostu zestawić w jednym miejscu teorie wielu Eldarów, którzy nie mogą się ze sobą spotkać? Sam Pengolodh w Lammas na przykład (dziele językowym spisanym w Drugiej Erze w Eriadorze) dzieli się z innymi wiedzą o teoriach Rúmila i Fëanora (którzy albo nigdy nie byli w Śródziemiu, albo dawno z niego odeszli). Gdyby nie zapisy Fëanora, Pengolodh nie miałby od kogo dowiedzieć się o fonologicznych teoriach Rúmila itp. Dodaje tam to, co zebrał w czasie podróży: informacje o językach Ludzi, Krasnoludów i innych myślących istot Śródziemia.

Jeszcze o (możliwych) sindarińskich pożyczkach z terminologii piśmienniczej. Quenejskie słowo parma 'księga' (od tematu √par 'komponować, zbierać razem'). Etymologia nawiązuje bądź do zebrania i zszycia razem zapisanych kart, bądź do aktu komponowania i zbierania razem informacji przez pisarza. Forma sindarińska *parf (poświadczona we wczesnej fazie koncepcyjnej sindarinu, noldorinie jako parf, HoMe V, str. 830) jest być może pożyczką od mówiących po quenejsku Noldorów (*parf < MS *parva : NQ parma).
_________________
Odbicie piękna jak odbicie światła ma w sobie specyficzny urok – gdyby nie to, nie zostalibyśmy zapewne stworzeni.

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.