Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy Frodo miał wybór? (misja Powiernika Pierścienia) 
Autor Wiadomość
Sevolas
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 05-03-2002 09:31    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nifrodel napisał(a):

IMHO pomniejszasz znaczenie wyboru Froda. W Rivendell nie wiedziano, że nikt nie mógłby Froda zastąpić. Nikt nie przypuszczał, że misja się powiedzie. A i sam Frodo, mówi, już idąc przez Mordor: Nigdy nie miałem nadziei, że się przez ten kraj przedrę. Nie mam jej również i teraz.

Ja będę upierał się, ze Frodo był narzędziem i wiedział o tym. Stąd jego zrezygnowanie. Poza tym był wycieńczony, głodny, obolały. Nie znaczy to jednak, ze zapomniał o ważności swojej misji. Nie i dlatego jednak szedl ciągle do przodu.
Cytat:

Nio jeśli jest się masochistą. Elfik Życie powiernika Pierścienia nigdy nie było sielanką. A i później: Jestem ranny - odparł Frodo - rana nigdy nie zagoi się naprawdę. Nie wyglądało na lepsze niż wiódł je zanim opuścił Shire.

Niekoniecznie. Frodo rozumiał, ze to jest konsekwencja jego wyboru. Pamietajmy, że Frodo wracający do Shire jest duzo dojrzalszy niz ten z Shire wyruszajacy. Ten drugi pewnie by swojego wyboru żałował, ale Frodo po zakończeniu misji wie czego dokonał.

Cytat:
To inni święcili triumfy i cieszyli się ze sławy: Merry, Pippin, Sam...ale nie Frodo.

Sam tez był powiernikiem pierścienia.

Cytat:
Z filmu się nie liczy. Z przymrużeniem oka


Cytat:
Cytat:
Wolałbym, żeby mój wuj nie znalazł go i żeby mi go nie przekazywał
DP. Prolog
Nadal się upierasz, że Frodo chciał byc bohaterem?


Alez ja wlasnie nie twierdze, ze chcial, a ze nie mial wyboru.

Cytat:
To prawda, nie tylko on straciłby spokój i dlatego na tym polegał wybór - czy żyć spokojnie, powierzając ocalenie Shire większym i mądrzejszym od siebie (jak to już nieraz bywało), czy podjąć się misji samemu. Nic nie musiał. Brzemię mógł podjąć ktoś inny i nikt nie wie jakby się to wszystko skończyło.

Mysle, ze czesciowo masz racje. Frodo zaufal "madrzejszym", ale sprawe ze swojego zadania zdal sobie dopiero po zakonczeniu wedrowki. Nie wydaje mi sie tez by znalazł sie ktokolwiek inny, by poniesc pierscien przez Mordor.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.