Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kanon Nowego Silmarilliona 
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 28-04-2006 17:20    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
No dobrze, tylko, nikt nie robi mu zarzutu, z takiej postaci Silma, raczej już ze względu na niedopuszczelne ingerencje w tekst, choc w tym wypadku, to takze bardziej dotyczy Niedokończonych Opowieści.


O ile ingerencje w Silmie można jeszcze jako tako wytłumaczyć, o tyle w NO nie można. Szczerze to nie rozumiem dlaczego dopuścił się "wtrąceń" w takiej publikacji. Przecież NO posiadają aparat krytyczny... nie to złe określenie, ale każdy z tamtejszych tekstów J.R.R.T. jest opatrzony komentarzem. Nie mógł więc Ch.T. tam wyjaśnić sprzeczności? To byłoby lepsze rozwiązanie, niż takie jak w liście od Gil-galada, gdzie, o ile dobrze pamiętam, zmienia jego pochodzenie.

Cytat:
Ależ możesz się upierac.


I zamierzam Śmiech

Cytat:
Problem nie lezy w tym, na co Tolkien przyzwolil, tylko w tym, ze on, jako autor był jedynym, ktory mógł to zrobic bezdyskusyjnie.


To prawda, bezdyskusyjnie mógł zrobić to tylko Tolkien. Ale Christopher też mógł i zrobił, tyle że dyskusyjnie.

Cytat:
Ale tak, jak współczesne opracowanie jakiejkolwiek mitologii nie jest częscia tej mitologii, a jedynie jej prezentacja, tak samo dzieło Christophera, nie jest częscia mitologii, tylko jej prezentacja.


Ch.T. działał tu z wyraźnego polecenia prawowitego autora. Czy Grecy prosili Parandowskiego, Kubiaka czy innych, aby dokonali redakcji? Nie, i tu jest różnica.

Cytat:
Prawo własności, czy dziedziczenia, nie maja tu nic do rzeczy.


Owszem mają.

Cytat:
Zgoda, tylko, że warto miec świadomośc, że Silmarillion jest tylko erzacem.


Jak najbardziej Z przymrużeniem oka

Cytat:
Co nie oznacza, ze to jest słuszne postepowanie.


Nie, nie oznacza, aczkolwiek musimy zdać sobie sprawę, iż Parandowski jest o wiele popularniejszy niż Iliada. Podobnie jest z Silmarillionem i HoME.

Cytat:
Zgoda, ale, że tak powiem to jego wybor i decyzja.


Tak, moim zdaniem decyzja błędna. Ciekaw co pchnęło Ch.T. do tak pochopnej decyzji...

Cytat:
OK, ale tak na prawdę to kiepskie usparwiedliwienie.


W rzeczy samej, lecz to czynnik mający wpływ na produkt końcowy.

Cytat:
Po pierwsze ze względu na nastepstwo czasów. WP został opublikowanyc (II wydanie) w 1965, więc siłą rzeczy Tolkien pisząc o Silmarillionie w 1965 nir mógł miec na mysli Silmarilliona z 1977


Oczywiście, że nie mógł. Ale nie zapomnijmy o tym, iż Tolkien starał się Silma dopasować właśnie do WP, aby stanowiło to w miarę kompatybilną całość (choć zawsze pojawią się nieścisłości w tak obszernej pracy, jak pisał Tolkien w przedmowie do II wydania WP)

Cytat:
Czemu przeczą, bo nie wiem o co chodzi?


Już piszę. Otóż z WP wnioskujemy ("Dodatek B"), że Silmarillion składa się na ostateczną wersję tekstów pod nazwą "Czerwona Księga Marchii", która miała powstać na początku Czwartej Ery. Natomiast podróż Ælfwine'a na Samotną Wyspę Tolkien umieszcza miedzy IX a XI wiekiem. Także to jest zasadnicza sprzeczność, uwzględniając to, iż sam Tolkien pisał, że Trzecia Era jest odległą przeszłością, i od tamtego czasu lądy zmieniły swoje kształty. Pisałeś chyba o tym w Aiglosie nr. 3 Z przymrużeniem oka

Cytat:
I tu jest problem. Jak się wydaje, przynajmniej w pierwszej połowie lat 60-tych ich wzajemne kontakty były nie najlepsze i nie koniecznie częste, co wiąrze się z rozwodem Christophera.


Swoją droga ciekawe czy brak listów z tamtego okresu spowodowany jest tym, że nie korespondowali, czy tym, że owe listy posiadają zbyt osobistą treść...
Wracając do tematu. Fakt, Christopher nie uczestniczył cały czas w procesie kształcenia Śródziemia, niemniej jednak to wcale nie oznacza, że nie miał o nim wiedzy, poprzez późniejszą penetrację tekstów ojca całkiem sporą wiedzę.

Cytat:
I dlatego nie podoba mi sie polityka TE.


Mi również. Szczerze nie rozumiem ich postępowania. Przecież na świecie żyją tysiące fanów Mistrza, o oni nawet nie dadzą informacji jak miewa się spuścizna Tolkiena. Cóż, może kiedyś to się zmieni, oby...

Cytat:
Powodzenia w egzaminach.


Dzięki, przydało się Uśmiech Super śmiech Elfik
_________________
''Najpiękniejszą rzeczą są zagadki - albowiem to one są źródłem nauki.'

-Albert Einstein
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.