Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kanon Nowego Silmarilliona 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 23-04-2006 00:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Mellorn napisał(a) (zobacz wpis):
Tak, to prawda. Lecz jak miał postąpić? W tekstach, wszystkich dat wiele było sprzeczności, niezgodności, gdzieniegdzie ogromnej wagi. I gdyby tak za "rdzeń" wziął późniejszą wizję (niedokończoną) musiałby sam o wiele więcej mieszać, niż namieszał w w 1977.

Nie musisz go bronic. Nie mówimy o tym czy postąpił słusznie, czy nie? Przy różnych uwagach, które mam, akceptuję Silmarilliona z 1977 roku takim jaki jest. Zgadzam się też, że w tamtym okresie, nie mógł byc zasadniczo odmienny.
To co wazne, to że nie jest to Silmarillion wymieniany na kartach WP. Nie jest to Silmarillion taki, jakim zaplanował go JRRT. Jest popularną kompilacja tekstów Tolkiena, i jako taki nie jest częścią legendarium. Co więcej mając do dyspozycji teksty zamieszczone w HoME, nie mamy powodu odwoływac sie to Silma.
To tak jakbyśmy odwoływali się do Wojny trojańskiej Parandowskiego mając do dyspozycji krytyczne wydanie Iliady.

Cytat:
I wciąż jego książka należy do kanonu polskich książek tyczących się mitologii greckiej.

Zgoda, tylko, ze to zupełnie co innego. Silmarillion z 1977 roku tez nalezy do kanonu książek dotyczących legendarium tolkienowskiego, ale nie jest jego częścią.

Cytat:
Tak, lecz Christopher był zasadniczo w innej pozycji.

To znaczy?

Cytat:
Fakt, lecz lepiej czytać Silma w wersji Ch.T. niż w ogóle nie czytać. Także bądź co bądź mamy wobec niego dług wdzięczności.

OK, tyle, ze nie o to chodzi, nie mówimy o wartości Silma jako kompilacji tekstów JRRT, tylko o przynalezności Silma z 1977 do legendarium.

Cytat:
Lecz jakie są sprzeczności między tekstem zawartym w WP, a tym w Silmie Ch.T. ?

Nie ma ich wiele, bo konstruując Silmarilliona Christopher konstruował go pod WP. Ponadto obie ksiązki omawiają zupełnie inne okresy, więc punktow gdzie mogły by sie pojawic sprzecznosci nie ma zbyt wiele.

Cytat:
Lecz i tak nie możemy zrekonstruować Silma w wersji Tolkiena. To jest niemożliwe. I właśnie szczegóły stanowią jedną z przyczyn zmieniania fragmentów tekstów ojca przez Christophera.

W 100% nie możemy, ale JRRT zostawił nam wskazowki, przynajmniej dla niektórych faz kreacji. I juz z nich widzimy, ze konstrukcja Silmarilliona z 1977 roku daleko odbiega od planowanej przez JRRT.

Cytat:
To są konkretne, poparte dowodami zarzuty. Lecz ja wciąż uważam, iż Silma z 1977 należy uznać za cząstkę legendarium, bowiem jest to redakcja, która ruszyła za przyzwoleniem ojca, niemniej nie zakończyła się aprobatą wyników przez Tolkiena . Bo opinii Tolkiena o dziele syna poznać nie możemy.

Ale sami możemy ocenic, między innymi dzieki HoME, a i sam Ch.T. przyznał się do szeregu błędnych decyzji i niepotrzebnych przeinaczeń.

Cytat:
Fakt, że opatrzył HoME tak przydatnymi komentarzami świadczy jednoznacznie, że Christopher niewątpliwie posiadał owo "merytoryczne zrozumienie". Choć jeszcze na fazie redakcji Silma nie było ono szczytowe.

Nie chodzi o to, ze nie ma merytorycznego zrozumienia, tylko o to, że nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla niego.

Cytat:
Co w tym, konkretnym przypadku jest niewątpliwie silnym argumentem. Z przymrużeniem oka

Oczywiście, że jest. Choc warto pamietac, że w kreowaniu późniejszych faz Silmarilliona (post-WP) jego udział był praktycznie żaden.
Problem leży jedynie i aż w dostępie do niepublikowanych matriałów.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.