Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Nawiązania do LotR 
Autor Wiadomość
Mauhur
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 15-04-2006 14:06    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem temat, ale jeśli chodzi o "bezczelną zrzynkę z LOTR-a" Super śmiech to mogę Ci coś opowiedzieć.
Dawno, dawno temu (wtedy jeszcze nie znałem WP) wypożyczyłem mojej młodszej siostrze pięknie ilustrowaną książkę pt. "Przygody Maffina Pigduma". Dobrze pamiętam tą książkę, w której wprost roiło się od nawiązań do "Władcy". Opowiada ona o przygodach niewielkich stworków (nie pamiętam ich miana, ale brzmiało to podobnie do hobbita), a szczególnie jednego z nich - małego Maffina i jego rodziny Pigdumów. "Stworki" niezbyt przypominają hobbitów - mają wielkie uszy, różki i ogony z chwostem, ale są bardzo miłe, sympatyczne i gościnne (skąd my to znamy...). Krainą tych stworzeń oficjalnie rządzi Lord Mulciber (Sauron) przy pomocy band Urgów (orków), które również na ilustracjach wyglądają na klasycznych orków z Mordoru. Dowodzi nimi kapitan Szumowina (Grishnakh). "Stworki" od niepamiętnych czasów marzą o wolności, ale spiskowców wyłapują przysyłani przez Mulcibera Jarli - postaci w czarnych pelerynach z kapturem, którym tylko oczy świecą czerwono (Nazgule). Ich liczba też oscyluje wokół dziewięciu... W jednym z rozdziałów małego Maffina i jego młodszą siostrę porywają Urgowie. Na pomoc przychodzi im miły staruszek - wynalazca, ubrany w szary płaszcz (Gandalf).
Na ostatnich stronach mamy piękną mapę świata, w którym rozgrywa się akcja. Wiele nazw geograficznych brzmi znajomo.
Autor tej (mimo wszystko sympatycznej) opowieści niewątpliwie ściągał z Tolkiena. Skrzywienie