Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Umarli nie mogą być przyjaciółmi żywych ani obdarzać ich podarkami." Ghan-buri-Ghan, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien i "Narnia" 
Autor Wiadomość
Samwise
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 09-01-2006 03:54    Temat wpisu: Re: Tolkien i "Narnia" Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a):
Wiemy, że Tolkien nie przepadał za Narnią C.S. Lewisa. Po obejrzeniu filmu zaczynam rozumieć dlaczego? Dlaczego po obejrzeniu filmu, bo wstyd sie przyznać, ale wcześniej Narni nie czytałem. Czytam ja teraz swojemu synowi, w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom.

Uśmiech Ja też chcem posłuchać Jestem rozwalony

M.L. napisał(a):
Tak czy inaczej, rozne glosy słyszałem, w tym o zawiści. Niewątpliwie Tolkien zazdrościł Lewisowi latwości pisania, i lekkości piora.

Wracając do tematu może masz rację, mimo że Tolkien pisał tak długo Władcę to nie wyszła mu z tego bajka z Happy Endem Język .

Wiadomo że sam Tolkien żałował że WP napisał takie krótkie i może dlatego inne książki (np. Sillmarilion) nigdy nie przygotował do wydania bo jak mowili jego znajomi nigdy niechciał skończyć pisać. Może sie mylę ale tak uważam.

M.L. napisał(a):
Ale myślę, że nie to było głównym powodem niechęci.
Tolkienowi najbardzie przeszkadzał, jakże widoczny, łopatologiczny dydaktyzm cyklu C.S. Lewisa

Może i sam Lewis pisał książkę prostą w odbiorze typową dla dzieci. Coś co było by bardziej skomplikowane słabiej było by przyjęte przez młodszych odbiorców. Proste i napisane "łopatologiczny" sposób przekazywania treści czy nauczania jest bardzo typowy dla prostych bajek czy powieści dla dzieci Z przymrużeniem oka

To moje skromne zdanie, pierwsze od dawna na forum. Trzeba sie wziąść za jego czytanie.

Elo, Sam.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora