Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści


pokaż tylko ten wpis  Temat: Którą rasę darzycie największą sympatią i dlaczego? 
Autor Wiadomość
Monisia
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 26-02-2002 22:39    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Którą z ras Śródziemia cenię najbardziej? Myślę, że hobbitów. Dlaczego? Bo one najwięcej wnoszą do Śródziemia. Kontrowersyjne, co? Zaraz objaśnię. Każda z ras coś wnosi, ale to właśnie hobbici dają to, co najważniejsze. Radość życia, której nie mają elfy, ze swoją lirycznością, mądrością i pamięcią, której nie mają ludzie, wciąż odczuwając ból przemijania i zawiść w stosunku do elfów, której nie mają krasnoludy wciąż zakochane w swoich kamieniach, zakopane w kopalniach. A hobbici są tak prości, jak tylko można być. I z tego właśnie płynie ich siła, którą podziwiam. Cięzko to wyjaśnić. Hobbici mają w sobie coś takiego, co sprawia, że życie staje się łatwiejsze, przyjemniejsze. Bo latwiej jest żyć, wiedząc, że gdzieś tam są hobbici, szczęśliwy ludek, bez zmartwień i kłopotów większych od wyboru pomiędzy pieczenią baranią a zupą pieczarkową. Że jest kraina, której mieszkańcy dają sobie prezenty na urodziny, w której wszyscy są jedną wielką rodziną i są wobec siebie życzliwi (no, może poza pewnymi wyjątkami). Że jest na świecie jeszcze enklawa zwykłego, najprostrzego i najoczywistszego na świecie szczęścia. Takiego w pełnym znaczeniu tego słowa, co znaczy, że taki hobbit może powiedzieć, że jest naprawdę szczęśliwy, mimo różnych mniejszych problemików, mimo takiej czy innej rzeczywistości.
W dodatku hobbici, choć są zazwyczaj bagatelizowani, są najmądrzejszym ludem Śródziemia. Bo ani elfy, ani ludzie, ani krasnoludy nie potrafiły sobie stworzyć własnej utopii. Hobbitom się to udało. I za to im chwała po wsze czasy!
_________________
Już się nie błąkaj (Marek Aureliusz)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.