Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: HoME nie tylko dla orłów 
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 01-11-2005 12:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Odwaliliście kawał dobrej roboty Język , no i oczywiście czekam na ciąg dalszy Super śmiech Śmiech

A tymczasem moja głupota objawiła kolejne owoce Super śmiech , tzn. dalej trwam w tym marzeniu w którym widzę HoMEpl. Uśmiech I przez to zacząłem tłumaczyć od X tomu, po kolej, strona po stronie Jestem rozwalony

Zacząłem i dziś przetłumaczyłem tą pierwszą króciutką notkę, na początku tomu, wiem że to nic przy tym co Wy tłumaczycie, ale będę szedł po kolei ze stronami, a nóż może kiedyś dobrnę do końca, choć wielkich nadziei z tym nie wiąże. Z przymrużeniem oka

Silmarillion, fundament wyimaginowanego świata J.R.R. Tolkiena, nigdy nie został ukończony, nigdy nie był w skończonej formie, w przeciwieństwie do Władcy Pierścieni, praca ta pochodzi z 1977, została w niej zmieniona narracja.
W Pierścieniu Morgotha, pierwszym z dwóch tomów, Ch. Tolkien opisuje dokumenty tyczące się późniejszej historii Silmarilliona, która pochodzi z czasów gdy ojciec rozważał kwestie dotyczące Dni Eldarów, które ostatecznie trafiły do Władcy Pierścieni.
Tekst „Roczniki Amanu”, Błogosławionej Krainy daleko na Zachodzie dają nam dużo, pokazują nieznane dotychczas spojrzenie na naturę i problematykę która Tolkien badał w późniejszych latach, nowe i radykalne idee zwiastujące zmiany w starej narracji, kształtujące się powstanie nowego serca mitologii- przeznaczenie Ludzi i Elfów, śmiertelnych i nieśmiertelnych nabiera centralnego znaczenia , ponieważ ogromnie wzrosło zło Melkora i Cień opanował Ardę.
Pośród tekstów jedna z najważniejszych miejsc zajmuje Athrabeth Finrod an Andreth, gdzie Król Elfów z Nargothondu rozmawia z Wiedzącą o Ludziach, Andreth o niesprawiedliwości ludzkiej śmiertelności.
Drugą część tej historii, historii późnego Silmarilliona stanowią rozwijające się legendy Beleriandu, później uzupełniające Władcę Pierścieni, a także zawierającą niepublikowaną historię Pojmania Hurina.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email