Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"To bardzo długa historia. Gdybym chciał opowiedzieć ci wszystko, siedzielibyśmy tutaj dopóty, póki wiosna nie zamieniłaby się w zimę." Gandalf do Froda, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Imiona krasnoludów w Silmarillionie i nie tylko 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator


WpisWysłany: 22-09-2005 14:16    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Bo tak było Uśmiech Krasnoludy nigdy nie zdradzały swoich prawdziwych imion i nie inskrybowały nawet swoich grobów nimi. Wyjątkiem jest znane w I Erze Elfom imię Władcy Belegostu: Azaghâl (jak podaje IX tom HOME, znaczy ono "Wojownik") oraz imię najsłynniejszego kowala Nogrodu: Gamil Zirak (Stare Srebro -źródło NO ). Nazwy gór i siedzib z kolei nie były tajne bowiem było to coś, z czego Krasnoludy były dumne.

Jednakże Krasnoludy Poślednie (Nogoth Niben) wyłamały się od tej zasady : Mîm wyjawia Tùrinowi swoje prawdziwe imię, a także imiona swoich synów : Ibuna i Khîma. Ale trzeba pamiętać, że Krasnoludy Pośrednie stanowiły szczep cokolwiek zdegenerowany pośród "zwykłych" Krasnoludów. Tolkien podaje, że ich społeczność składała się głównie z osobników, które były zostały wyrzucone lub same opuściły siedziby Nogothrimów. Takie praktyki jak wyjawianie prawdziwych imion innym ludom z pewnością nie przysparzały Nogoth Niben dodatkowej sympatii u pobratymców.

Krasnoludy, szczególnie te z Ereboru, przyjmowały miana na modłę języka Dale lub języka ludzi Północy ( wzorowanego na skandynawskim - przeczytaj List 144) , np. Gimli -ogień (źródło Listy) czy Balin.
_________________
Gwiazdy były dalekie...
Niebo się otwarło
jak gdyby dłoń nieśmiała,
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.