Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze się doczeka ich plonów, a wtedy już może odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna" Silmarile i niepokoje wśród Noldorów, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Michael Martinez, Parma Endorion 
Autor Wiadomość
Adiemus
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 13-09-2005 22:41    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Mellorn napisał(a):
Lepsza stara niz po angielsku Uśmiech
hmmmm... Chyba jednak lepsza po angielsku Język
Skończyłem sobie właśnie czytać kawałek o Rohirrimach i wyprowadzaniu ich kultury oraz języka od Gotów i Beowulfa, po czym skoczyłem -w celu porównania niektórych szczegółów- na link podany przez Wendrowycza i stwierdziłem ze zdumieniem, że nie mogę czytać po polsku wszystko mi się pomieszało widzę gwiazdy Oh nie!
Czy to przez brak polskich literek? Błędy interpunkcyjne? (tłumacz -lub osoba wklepująca tłumaczenie na stronę wyraźnie nie cierpi przecinków Jestem rozwalony ) Czy przez "adiemusopodobne" tłumaczenie? (no dooobra, ja niektóre rzeczy wypisuję specjalnie "dla jaj", a w momentach, w których nie jestem pewien, podaję inne możliwości Super śmiech -to na tepsie.sa wydaje się być niezamierzonym efektem). Może mały przykładzik dla naprzykładu w celu aby nie być nagosłownym Super śmiech :
http://www.lodz.tpsa.pl/bez/Tolkien/ludziepn.html napisał(a):
Rohirrimi roznili sie tez od Anglosasow w tym ze nie byli zbitkiem plemion. Gdy mowimy o Anglosasach mamy w rzeczywistosci na mysli wiele grup Sasow i Anglow, jak rowniez Jutow i nieco Fryzjan. Sasi byli ludem z zachodnich Niemiec, spokrewnionym z Frankami, ale Anglowie i zapewne Juci przybyli z Jutlandii - byli wiec zasadniczo Dunczykami. W rzeczy samej Danelaw, region Anglii ktory dunscy Wikingowie skolonizowali w IX i X wieku, pokrywal sie prawie z caloscia dawnych krajow Anglow.

Wsrod Rohirrimow nie bylo podzialow plemiennych. Rohan nigdy tez nie dzielil sie na wiele krolestw. A i wladza w Rohanie zdawala sie opierac na mocniejszej monarchii niz Anglosasi byli kiedykolwiek w stanie ustanowic. W istocie, najblizszym w Rohanie odpowiednikiem wielkich angielskich earlow mogliby byc Panowie Zachodniej Bruzdy, z ktorych Erkebrand zyl w czasie Wojny o Pierscien. Lecz byl on nie tylko mocno lojalny wobec Theodena, ale rowniez o wiele bardziej znajdowal sie pod wladza krola niz wielu angielskich earlow.

Oczywiscie Rohirrimowie rozwijali cala swoja kulture wokol uzywania i hodowli koni. Hodowali tez inne zwierzeta (Eomer wspomina o stadach, tak wiec musiano tam hodowac rowniez owce i zapewne bydlo). Ale kon byl centrum rohirrimskiej kultury. Wsrod Anglosasow nie bylo podobnego spoleczenstwa.

Rohirrimowie mieszkali rowniez w gorach. Anglosasi z kolei nie byli przewaznie ludem gorali. Wszystkie rohirrimskie miasta i wioski znajduja sie w wielkich dolinach, a do ich schronien nielatwo bylo sie dostac. Anglosasi mieszkali na nizinach i miedzy lasami.
I to samo z oryginału:
Michael Martinez napisał(a):
The Rohirrim also differed from the Anglo-Saxons in that they were not several tribes drawn together. When we speak of the Anglo-Saxons we really are referring to many groups of Saxons and Angles, as well as the Jutes and some Frisians. The Saxons were a West German people, related to the Franks, but the Angles and probably the Jutes came from Jutland -- they wereessentially Danes.

In fact, the Danelaw, the region of England that was colonized by the Danish Vikings in the 9th and 10th Centuries, overlapped with almost all of the ancient lands of the Angles.

There are no tribal divisions among the Rohirrim. Nor was Rohan ever divided into many kingdoms. And the government of Rohan seems to be centered on a stronger monarchy than the Anglo-Saxons were ever able to establish. In fact, the nearest parallel in Rohan to the great English Earls would be the Lords of Westfold, of whom Erkenbrand was the one living at the time of the War of the Ring. Yet he was not only intensely loyal to Theoden, he apparently was much more under the King's authority than many of the English earls were.

Of course, the Rohirrim developed their entire culture around the use and breeding of horses. They raised other animals (Eomer makes reference to herds and flocks, so they seem also to have raised sheep and perhaps cattle). But the horse was the center of the Rohirric culture. There was no similar society among the Anglo-Saxons.

The Rohirrim lived in the mountains, too. The Anglo-Saxons were not a particularly mountainous folk. All of the Rohirric towns and villages were situated in the great valleys, and their refuges were hard to reach. The Anglo-Saxons lived in the lowlands and between the forests.
Tak czy inaczej, warto się z tym tekstem zapoznać. Świetne kompendium wiedzy dla początkujących i średniozaawansowanych tolkienistów (ja się zaliczam do tzw. "międzaków", czyli pomiędzy pierwszymi a drugimi Jestem rozwalony ), bo dla zaawansowanych MumakiLów faktycznie to jak "rozmówki angielskie dla jadących do pracy" dla tłumacza przysięgłego Elfik
Oprócz tego solidnego kawałka o Rohirrimach dużo ciekawych rzeczy o orkach; sporo też ciekawych "pytań bez odpowiedzi", na które jeszcze na forumie nie wpadliśmy wszystko mi się pomieszało Jestem rozwalony , np. co się stało z Thuringwethil, posłannicą Saurona w I Erze, która najprawdopodobniej była jedną ze zbuntowanych Mai (no, nie o Pszczółkę mi chodzi przecież Pserwa , bez wygłupów proszę! Złośliwy uśmiech ) -czy przeżyła Wojnę Gniewu? I to samo pytanie, które gdzie indziej zadała Nifrodel: co też właściwie Elfy porabiały w Amanie Elfik Elfik Elfik

Jestem za Stanowczo warto przeczytać. Nawet w tym dostępnym na tolkientepsie tłumaczeniu...
_________________
Nadrektor Ridcully stuknął pięścią w bok aparatu, aż omniskop się zakołysał.
– Ciągle nie działa, panie Stibbons! – ryknął. – Znowu mamy to wielkie ogniste oko! Jestem rozwalony
Going Postal
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.