Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Od czasu wzejścia słońca, czas w Śródziemiu zaczął biegnąć szybciej, a wszystkie rzeczy zmieniały się i starzały w niezwykle przyśpieszonym tempie." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Książka "MAGIA, MITY I TAJEMNICE ŚREDNIOWIECZA" 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 07-08-2005 21:29    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałam co napisaliście, i...juz zamówiłam w Merlinie Uśmiech Zapowiada się pyszna lekturka.

Właśnie koncze o czytać i, niestety, ale mam kilka drobnych ale. Uśmiech
Jedno ale mam do tłumacza. Spodziewałam się po nim czegoś naprawde super. Jest w jego tłumaczeniu kilka, drobnych potknięć, głownie co do spolszczania imion i nazw. Często nie spolszcza tych, łacinskich imion, które w angielskim i w polskim są różne. Mniej więcej tak, jakby zamiast Platona cały czas pisać Plato. Chattowie, nazywaja się Chatti. Kasjusz Dion, to Casius Dio. A Wandalowie, to Wandale. Jestem rozwalony Utarło się, ze wandale to obecnie tyle co chuligani. Dodatkowo, nie wiem czemu słowo Halloween pisze w ten sposób : Hallowe'en. Z apostrofem
w najdziwniejszym miejscu, jaki widziałam. Starczyło zostawić oryginał, bo forma "Halloween" przyjęła się w polskim bez zmian pisowni. W paru antycznych imionach, które w polskim zaczynają się na K, zostawiono C. Dodatkowo nazwa 'kształtozmienny' jest chyba jakimś, nowym wynalazkiem tłumacza, bo od wielu lat utarło się u nas słowo
'zmiennokształtny', np Joku Uśmiech
Drugie ale jest do autora. Bardzo przejrzyście i ciekawie opowiada o mitach rzeczywistego Śródziemia, tyle, że tam, gdzie nawiązuje do wydarzeń i postaci z Tolkiena, najczęściej robi taaaakie byki i nadinterpretacje, że wygląda, jakby książke znał tylko ze streszczenia lub z filmu. Skrzywienie Trzecie ale tez, jest do niego - czemu ograniczył się do porównań z Władcą, a gdzie Silmarilion i cały HoME? Skrzywienie Jestem przeciw IMO pewno jest tam jeszcze cała masa materiału na 3 takie książki, jakie dostaliśmy od Batesa. hmmmm... Pod koniec książki wśród opisów magii szamańskiej i przygód anglosaskich misjonarzy z poganskimi kapłanami, (co to ma z Tolkienem wspólnego?) prawie wcale nie pojawiają się nawiązania do Tolkiena, i sprawia to wrażenie, że cały pomysł opisania historycznego Śródziemia, służy do rozpisania się, w drugiej czesci ksiażki, na temat szamanizmu i magii roślin. Wydaje się, jakby mitologia i tradycja powiązane ściśle z literaturą Tolkiena, które sugeruje tytuł
"The real Middle-Earth.", przestały być już w centrum zainteresowania autora.
poz
tal