Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Pośród Mędrców tylko ja badam sprawy hobbitów: to skromna gałąź wiedzy, lecz pełna niespodzianek." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? 
Autor Wiadomość
Glorfeadel Moriquendi
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 12-06-2005 14:09    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Od wieku zależy to, ile się wyniesie z lektury, to oczywiste. Pierwszy raz dane mi było przeczytać LotR w wieku 10 lat i wspominam do dziś niesamowite wrażenia jakie dała mi ta książka. Nie da się ukryć, że były to jednak wrażenia inne (płytsze? a może przeciwnie - głębsze, bo bez chirurgicznego analizowania kazdego fragmentu Śmiech ), niż te, których doświadczam teraz, czytając tę powieść po raz n-ty. Nie uważam, aby należało zakazywać czytania Tolkiena np. ośmiolatkom, gdyż jest to tak genialna książka, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Na jednym największe wrażenie robi przejście przez Morię, na innym dialog Faramira i Eowiny Z przymrużeniem oka Również zgadzam się z poprzednikami
Cytat:
Dla mnie WP jest książką z grupy, do której należy m.in. Kubuś Puchatek, Mały Książę, Mistrz i Małgorzata. Są to książki, które można czytać w każdym wieku i niezliczoną lość razy. Za każdym razem inaczej odbierazm ich treść i wziąż znajduję w nich nowe przesłania i nowe, wcześniej przeoczone myśli.
Jestem za