Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nawet prawa dłoń i szczere serce mogą czasem zbłądzić, a taką krzywdę trudniej bywa znieść niż knowania wroga. " Húrin do Morweny, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: "Nowy Cień" - kontynuacja Władcy Pierścieni 
Autor Wiadomość
Mellorn
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 08-06-2005 21:27    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
Myślimy, że Tolkien zaczął dopiero szkicować "kontynuację". Gdyby pociągnął rzecz dalej, to pewnie (przy swoim perfekcjonizmie) znalazłby to i poprawił. A może i nie, wtedy wrzucilibyśmy wątek do "nielogiczności Mistrza" Jestem rozwalony
Ale i tak brawa za spostrzegawczość Jestem za

Tak, ale we Wprowadzeniu do tekstu Nowy Cień czytamy:
Cytat:
Wiemy zatem na pewno, że zajmował się on ciągle Nowym cieniem również w roku 1968; a ponieważ wspomniany fragment rozwijał wątek, do którego tekst doszedł w wersji C (patrz przypis 14), wydaje się całkiem prawdopodobne, że C datuje się z tego samego okresu.

Na to wychodzi że Tolkien jednak się pomylił, gdyz zajmował sie nim (NC) juz pare lat po wydaniu WP. Chyba że gdy wracał do tego takstu aby nanosić poprawki, nanosił je tam gdzie akcja rozwijała się (rozmowa Borlasa z Saelonem ), a początek zostawił bez zmian.
A byc może Tolkien pomylił sie pisząc słowa :
Cytat:
Sto i jeszcze pięć lat minęło od upadku Czarnej Wieży

Gdyz w liście nr 338 ( list jest we wprowadzeniu do NC ) Tolkien pisze :

Cytat:
Nie napisałem niczego, co sięgałoby poza pierwsze lata Czwartej Ery (wyjątkiem jest początek opowieści, która ma traktować o końcu rządów Eldariona, jakieś sto lat po śmierci Aragorna. Oczywiście okazuje się, że czasom Królewskiego Pokoju brak opowieści wartych wzmianki; wojny króla nie były niczym interesującym po obaleniu Saurona; jednak prawie na pewno pojawił się wśród ludzi pewien niepokój, którego źródłem było znudzenie się Ludzi dobrem: powstały sekretne stowarzyszenia praktykujące ciemne kulty i ‘orkowe kulty’ wśród młodzieży).

W liści pisze że jest to 100 lat po śmierci Aragorna czyli w roku ok.1641 (ok. gdyz występuje tam słowo "jakieś" czyli nie jest to dokładan liczba).
Moim zdaniem jest to jednak pomyłka Mistrza. Pozdrawiam Uśmiech

-Albert Einstein
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email