Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Avallone zniknęła z ziemi, Aman został zabrany gdzieś daleko i nie można ich znaleźć w świecie dzisiejszych ciemności. Niegdyś wszakże były, a więc ciągle są w swej prawdziwej postaci, będąc częścią takiego świata, jaki został pierwotnie zaplanowany." Dunedainowie, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: HoME nie tylko dla orłów 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 23-05-2005 15:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Adiemus napisał(a) (zobacz wpis):
Nif, chwała wam, chylę czoła, dzięki - o taki mniej więcej rozwój tego tematu mi chodziło, kiedy go zakładałem Uśmiech
Wydaje mi się, że dawno temu gdzieś ktoś na forumie rzucił hasłem, że najlepiej zacząć czytać Historię od "Morgoths Ring" (tom X), ale jakoś nie mogę tego posta znaleźć...

Warto zacząć od dziesiątki (Morgoth's Ring) i kupować potem tomy wzwyż. Morgoth's Ring z uwagi na to, że tam sa najciekawsze teksty. m.inn Laws and Customs among the Eldar - gdzie Tolkien obszernie wyjaśnia prawa i zwyczaje wśród Quendich, Myth's Transformed, gdzie z kolei zamieszczona jest kosmologiczna wizja świata (nieukończona) oraz rozwazania nad naturą Melkora i Saurona,The Later Quenta Silmarillion oraz Ainulindalë - czyli jedne z najważniejszych tekstów "składowych" Sillmarillionu, oraz rzecz jasna Athrabeth... i Tale of Adanel.

Bardzo ciekawy jest także The Peoples of Middle-earth. Znajdują się tam np. kalendarze, esej o lembasach, Dangweth Pengoloþ (o językach), The New Shadow - (tekst przetłumaczony, dyskusja znajduje się tu: http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=735&postdays=0&postorder=asc&&start=8 , The Problem of Ros - gdzie między innymi porusza się problem Glorfindela Uśmiech oraz Last Writiings.

W XI The War of the Jewells z kolei polecam znakomite Quendi and Eldar z Cuivienenyarną Uśmiech oraz The Grey Annals.

Mellorn napisał(a):

A macie może esej z XII tomu HoME o reinkarnacji Glorfindela ?

AFAIR, nikt tego tekstu jeszcze nie tłumaczył. Uśmiech Saurona ;D
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora