Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Dawaj szczodrze, ale tylko to, co twoje." Sador Labadal do Turina, Niedokończone Opowieści

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pochodzenie Orków 
Autor Wiadomość
Randir
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 20-05-2005 16:57    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Po pierwsze jednak zakładasz, że wyłacznie ludzie byli źrodłem pochodzenia Orków, podczas gdy z tekstu w MT wynika, że choc byli podstawowym źrodłem to nie jedynym. Oczywiście między wierszami można to wycdzytać w twoim tekście, ale brakuje podsumowania, gdzie byś to wyrażał explicite. Chyba, ze tak nie uważasz. To OK.

Nie zakładam, że orkowie pochodzą tylko od ludzi (ale np. że są między nimi Maiarowie), ale może masz racje, że nie dość wyraźnie to zaakcentowałem.

M.L. napisał(a) (zobacz wpis):

Druga kwestia. Udzielając odpowiedzi dlaczego, organiczasz ja do samych orków. To jest oczywiście zasadniczy temat twego tekstu, ale myśle, że warto zwrócić uwagę, na szersze aspekty, chocby marginalnie.
W legendarium zmienia się wówczas o wiele więcej, nie tylko kwestia pochodzenia orków. Tak na prawdę, jest ona jednym puzzlem w układance. I nie chodzi mi, żeby pisać o wszystkich, ale uświadomić czytelnikom sam fakt, że zmienia się o wiele więcej.
Wtedy latwiej będzie zrozumieć zmianę koncepcji pochodzenia orkow i motywy dla ktorych Tolkien zdecydował się na nią.

Masz racje, tylko że nie bardzo miałem czas na rozpatrywanie tego w szerszym aspekcie (i napisanie tego eseju zajęło mi 2 miesiące, z powodu studiów i pracy). Choć może tez dlatego, że (w zamierzeniu) miał być to esej bardzo 'techniczny', rozpatrujący jak najwięcej aspektów tylko tego wybranego zagadnienia od wewnątrz (czyli w świecie Tolkiena), a nie od zewnatrz (z pisarskiego punktu widzenia).
Jak pewnie zauważyłeś, napisałem, że to nie wersja ostateczna tego eseju, więc wezmę twoje zdanie pod uwagę przy pisaniu nowej.
W międzyczasie mógłbys napisać, co powino (twoim zdaniem) zawierać podsumowanie, lub co powinno być dodane, aby przedstawić pochodzenie orków na tle ewolucji poglądów Tolkiena (może tło tekstów, które wtedy powstawały, a może osobny rozdział o tym?).
Dzięki za komentarze i czekam na następne.

Edycja: póki co nie będę pisać nastepnej wersji eseju, aż nie wypowie się o nim niejaka locksley, osoba o największej wiedzy o świecie Tolkiena jaką kiedykolwieg spotkałem...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email