Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"- Wolałbym, żeby się to nie zdarzyło akurat za mojego życia - powiedział Frodo. - Ja także - odparł Gandalf. - Podobnie jak wszyscy, którym wypadło żyć w takich czasach. Ale nie mamy na to wpływu. Od nas zależy jedynie użytek, jaki zechcemy zrobić z darowanych nam lat." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pochodzenie Orków 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 20-05-2005 13:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Przeczytałem twoj tekst i oto garść uwag.

Twoj tekst uwazam za dobry i interesujący.

Randir napisał(a) (zobacz wpis):
Przeczytałem fragment eseju Neratina, musze przyznać, że jest bardzo dobry.

Owszem jest, choc prezentuje inne podejście, to zresztą dobrze

Cytat:
Nie bierze jednak paru rzeczy pod uwagę (np. Athrabeth Finrod ah Andreth i Upadek Ludzi), które moga mieć znaczenie, oraz nie podnosi niektórych problemów (zwłaszcza związanych z duszami elfów).
Dlatego myślę, że temat nie został wyczerpany.

Jak na pisała Nifrodel wersja z Simbelmyne jest pełniejsza i pozbawiona większosci wad, no i uzupełniona o aparat krytyczny.

Cytat:
Ja skupiłem się na dowodzeniu, DLACZEGO, ludzie to jedyne sensowne źródło orków (czyli nie jaki był ostateczny pogląd Tolkiena, tylko DLACZEGO taki był), oraz na rozpatrywaniu nieporuszanych tematów, które są ciekawe, jeśli nie ważne dla problemu.

I to jest wielka wartośc twojego eseju. To co robi Neratin jest bardzo wartościowe, porządkuje ewolucję koncepcji orków. Niestety brakuje mu pewnych konkluzji8, ktore znaleźć można w twoim tekście.
Pytanie dlaczego od ludzi, w ostatecznym (?) rozrachunku mieli pochodzic orkowie, jest bardzo wazne dla zrozumienia motywow kierujących Tolkienem w późniejszej fazie ewolucji legendarium.
Pytanie czy jestem usatysfakcjonowany dana przez ciebie odpowiedzią? Niestety nie do końca.

A teraz dlaczego?

Po pierwsze jednak zakładasz, że wyłacznie ludzie byli źrodłem pochodzenia Orków, podczas gdy z tekstu w MT wynika, że choc byli podstawowym źrodłem to nie jedynym. Oczywiście między wierszami można to wycdzytać w twoim tekście, ale brakuje podsumowania, gdzie byś to wyrażał explicite. Chyba, ze tak nie uważasz. To OK.

Druga kwestia. Udzielając odpowiedzi dlaczego, organiczasz ja do samych orków. To jest oczywiście zasadniczy temat twego tekstu, ale myśle, że warto zwrócić uwagę, na szersze aspekty, chocby marginalnie.
W legendarium zmienia się wówczas o wiele więcej, nie tylko kwestia pochodzenia orków. Tak na prawdę, jest ona jednym puzzlem w układance. I nie chodzi mi, żeby pisać o wszystkich, ale uświadomić czytelnikom sam fakt, że zmienia się o wiele więcej.
Wtedy latwiej będzie zrozumieć zmianę koncepcji pochodzenia orkow i motywy dla ktorych Tolkien zdecydował się na nią.

Tak czy inaczej uważam tekst za ciekawy i warty przeczytania.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora