Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiazek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inna stronę." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Slash w fanfikach tolkienowskich 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 04-05-2005 02:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Na tyle, na ile moge stwierdzic po ilustam fanfikach, Ivanneth to wyzsza szkola jazdy Jestem za ogolnie, jak i w owej tematyce.

Co do The Follower, w zasadzie jasno wspomniany watek m/f pojawia dopiero w Ill chances...i wcale nie oznacza, ze panowie wlasnie taka, a nie inna droga podaza. Mimo iz poprzednio napisalm, ze prowadzi nieuchronnie do M/F. Nie wiemy w koncu, co bedzie po Ill chances. Nie chce spoilerowac nikomu, spoiler:ale niejedna panna w wieku nastu lat przysiegala, ze za maz nie wyjdzie, ba, czasem nawet dziewczyny slubuja sobie nawzajem, ze nie pozwola by ta druga takie nieszczescie spotkalo, a potem im to z reguly mija bezpowrotnie Język
Tutaj slash jest jedynie mgliscie wspominany od czasu do czasu jako cos co sie moze pojawic w przyszlosci, wszystko zalezy od interpretacji. Ja nic nie zauwazylam, dopoki nie przeczytalam Ill chances....
IMHO wyglada to raczej na wlasciwa wiekowi dojrzewania fascynacje osoba tej samej plci (najczesciej), na ktorej sie wzorujemy, ktora podziwiamy i chcemy byc tacy, jak ona. Uczucie, ktore sie w takim momencie moze narodzic raczej nie trwa dlugo.
Ale, zobaczymy z czasem jaki autorka ma plan wobec bohaterow Spox

cydienne napisał(a) (zobacz wpis):
Bo gdyby orientacja homoseksualna miała mieć jakikolwiek wpływ na pisanie określonych rodzajów fanfików, to przecież autorzy pisaliby chyba o parach ze swojej orientacji? (...) Tego typu fanfiki to po prostu chyba osobliwy objaw zainteresowania płcią przeciwną... choć tak naprawdę nie wiadomo- w sumie ciekawy kierunek dla badań psychologicznych Język.

Ano ciekawy, juz od jakiegos czasu sie nad tym zastanawiam hmmmm...

IMHO trafilas w sedno - osobliwy objaw zainteresowania płcią przeciwną. Fascynacja uczuciami, pieknym cialem i mezczyznami. Po co marnowac czas i ... klawiature?... by pisac o mezczyznie i kobiecie, skoro mozna od razu o 2 idealnych mezczyznach? Elfy sie do tego swietnie nadaja, zyc nie umierac.
Nie wiem jak to sie ma do slashy Legolas/Gimli i innych potworkow...

Ale nadal obstaje przy tym, ze panuje moda na taka tematyke. Co prawda fandom tolkienowski to jedyny literacki, jaki znam i tutaj z slashem spotkalam sie po raz pierwszy, ale czesto spotykam autorki m/m ktore pisza nie tylko ff tolkienowskie, ale i do seriali itp. I pairing wydaje sie byc najwazniejszym skladnikiem.

W takim razie w ramach sledztwa badawczego maly przeglad aktywnosci m/m online - kto gra w RPG ze slashem?.
___/// W calym Gondolin RPG prawie wszystkie postaci odgrywaja kobiety (w zasadzie same autorki ff). A przewazaja oczywiscie bohaterowie mezczyzni. Gra sie juz dawno ciagnie, a poza glowna fabula cala spolecznosc rownolegle sobie zyje i czatuje poprzez LJ. Kilka wybiorczych watkow na ktore weszlam, to min. wstepny romans Glorfindel/Elemmakil itp. W zasadzie tam chyba jest z gory zalozone, ze panie sie bawia romansujac glownie elfami plci meskiej, na to wskazuja komentarze nt nowych postaci, ktore z gory maja dazyc do kontaktu z kimstam. Jesli dobrze zrozumialam. Bardzo hedonistyczny ten Gondolin u swego schylku...
___/// Podobnie ma sie rzecz w Arda RPG (jakos tak), choc tam najwyrazniej obok slashu wazniejszy jest absurd i gniewnosc czy jak to okreslic... Calosc dzieje sie w 4 Erze, sa kluby, praca na 2 zmiany i oczywiscie slash. Námo z nudow czasem zamienia plec bohaterom, stad min. Maedhros i Fingon maja dziecko (Maedhros byla kobieta! Śmiech ).
___/// Fire to Fire na LJ - listy Maehdrosa i Fingona. Pisza je na zmiane 3 czy 4 dziewczyny, teoretycznie jest to slash, ale jak widze Fingon ma sie ozenic z Amarië, plecie o polityce, cos tu ne gra... Z przymrużeniem oka Generalnie dziewczyny trzymaja poziom i gdyby miec na to wszystko czas, to mozna by poczytac o biezacych wydarzeniach w Amanie Ery Drzew Z przymrużeniem oka

To tylko 3 przyklady. Po LJ buszuje od niedawna, bo do tej pory mnie blogi nie interesowaly, jednak jak sie okazalo, to cos wiecej niz blog, to rowniez miejsce do publikacji opowiadan i pbem.

I tak slash fandom tolkienowski sie wzajemnie pobudza do dzialania, powstaja kolka wzajemnej adoracji i grupy tematyczne (z reszta jak w kazdym innym fandomie). I coraz wyrazniej widze bande babek w roznym wieku, aczkolwiek z przewaga mlodych, ktore sie nawzajem zachwycaja facetami i trajluja o nich od rana do wieczora w nieco specyficzny sposob Z przymrużeniem oka
Tak jak my tutaj debatujemy o dzielach Mistrza i swiecie przezen stworzonym. Dla ludzi z zewnatrz nasze dziwne problemy typu roztrzasanie koloru wlosow elfow czy grzebanie w jakichs zapiskach z przypisow do HoME to perwersja i objaw niezdrowych fascynacji Super śmiech

No wlasnie, to co ja tam robie w tej gromadzie nakreconych kobialek? Jestem rozwalony Ostrzezenie o slashu mnie zupelnie nie przeraza, chetnie czytam dobre historie, mam na oku kilku ulubionych autorow.
Przeraza mnie co innego - ogrom zjawiska i wzajemne napedzanie sie, a czasami wrecz nacisk by w fan fiku byl slash, inaczej jest niedobry. Kanon zanika lub wrecz jest falszowany, swiadomie lub nie, a homoseksualizm elfow wydaje sie byc rzecza naturalna.
Tym sie chyba rozni dobra literatura m/m od zlej - w jednym przypadku mamy zmagania z losem i uczuciem, kanon lub AU, a w drugim ledwie maskowane, beztroskie zbiorowe PWP; zbiorowe w sensie zbiorowego pedu ku parowaniu elfow, nie mam na tu mysli ilosci bohaterow opowiadania.

Adiemus --> Dzieki za link, przeczytam sobie i pewnie zrewiduje swoje powyzsze gdybania Spox
A tak sie zastanawialam, czy jakis mezczyzna zabierze glos w dyskusji Jestem za

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora