Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie gardź jednak legendami, dziedzictwem odległych wieków, często bowiem się zdarza, iż stare niańki przechowują w pamięci wiadomości, które niegdyś największym nawet Mędrcom oddały usługi." Celeborn, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tlumaczenie "Lay of Leithian" 
Autor Wiadomość
Namo
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 13-02-2005 23:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Rzeczywiście:
Cytat:
W Menegroth gdzie on zamieszkał,
Żaden człek ścieżek nie zbeształ.

Niefortunnie to ująłem Z przymrużeniem oka
Proponuję update:

W Menegroth gdzie on zamieszkał,
Żaden człek ścieżek nie deptał.

I jest przynajmniej sensownie Uśmiech

Co do bólu... To rzeczywiście licentia poetica, po prostu świat był inny z samymi elfami, one nie krzywdziły Ardy. Elfik I to chyba chciałem zawrzeć.

Sarnond, wielkie chwała wam, chylę czoła, dzięki za niesamowicie wierny i trafny przekład. Tak się zastanawiałem i doszedłem do wniosku czemu Tolkien napisał osmiozgłoskowiec. Otóż sądzę, iż jako, że Lay of Leithian w zamyśle się śpiewa, co z resztą Tolkien podreśla w ostatnej strofie Pieśni I, wymusza krótkie wersy dla dogodności śpiewania co by melodia się nie wlekła przez kilkanaście dźwięków i to jest chyba powód zastosowania takiej a nie innej ilości wersów.
A tak na marginesie Twoje tłumaczenie przywiodło mi na myśl "pola malowane zbożem rozmaitem, wyzłacane pszenicą, posrebrzane żytem" Z przymrużeniem oka Słowem Twoje działanie odniosło skutek.

P.S. Jeśli wena i czas dopisze to i ja dopiszę - drugą pieśń przetłumaczę, gdzieś za dwa tygodnie się pojawi Z przymrużeniem oka Przyznaję trochę to czasochłonne ale daje niesamowitą satysfakcję, pomimo ułomności mojego tłumaczenia.
P.P.S. Napiszę dalej jeśli ktoś będzie miał jeszcze siły to czytać Z przymrużeniem oka
Lies thick upon the page
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość