Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Nie wiemy, co nam przyszłość objawi, ale powinniśmy wstąpić na ścieżkę, której wybór jest nieuchronny." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: "Nowy Cień" - kontynuacja Władcy Pierścieni 
Autor Wiadomość
Adiemus
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 25-01-2005 10:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Odgrzałem temat Jestem rozwalony
A to tylko dlatego, że w kończącej go wypowiedzi Thaliona jest lekka nieścisłość.
THALION napisał(a):
Czyż to nie ironia, że ludzie walczą sami ze sobą, niczym orkowie?
Tolkien poprzez ten tekst wskazuje nam prawdę o naturze człowieka. Jeśli ludzie mają wspólny cel, wspólnego straszliwego wroga, to jednoczą się i wspomagają na wzajem. Jednak jeśli takiego bodźca zabraknie, to zaczynaja walczyć ze sobą.
Jak poczytamy Kroniki Królestw Zachodu w dodatkach do WP, to znajdziemy tam wojnę domową w Gondorze. A czasy aż tak bardzo spokojne wtedy nie były, ciągle wisiało nad królestwem niebezpieczeństwo ponowienia najazdu Easterlingów, w Dol Guldur zagnieździły się Nazgule, a Witchking najechał Arnor.
No i skutkiem wojny Gondor się podzielił, a zwolennicy Kastamira stali się późniejszymi Korsarzami z Umbaru.
Natura ludzka jest bardziej skomplikowana, nawet w obliczu zagrożenia potrafimy myśleć o doraźnych korzyściach, a nie o zjednoczeniu (vide podział Arnoru i sojusz Rhuaduru z Angmarem na przykład)
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora