Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Najbardziej pojechane okładki wydań książek Tolkiena 
Autor Wiadomość
Nellelórë
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 12-01-2005 14:58    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Goku napisał(a):
przy takich rysunkach to faktycznie trudno o znalezienie nieuszkodzonych

Z tym komentarzem muszę się gorąco nie zgodzić Zdziwienie Nie Nie - te obwoluty pierwszego wydania Houghton Mifflin są piękne! Piękna delikatna kreska, przypomina mi troszeczkę E. Sheparda, tego od Kubusia Puchatka, lub ilustracje do opowiastek o Mary Poppins (nie pamiętam, kto je rysował Smutek) lub cudowne obrazki Beatrix Potter z angielskich książeczek dla dzieci - no śliczne Uśmiech Podoba mi się ten zwykły, stateczny hobbit w meloniku i z parasolem, otoczony wianuszkiem dziwnych postaci i stworzeń, jak wianuszkiem niesamowitych przygód, które na niego czekają - na dodatek wplecionych w drzewo, symbol tak kochany przez Tolkiena Uśmiech Oprócz ilustracji piękne jest liternictwo i kompozycja okładki, po prostu perełka, i tak naprawdę, powinna ona się znaleźć w temacie o okładkach najładniejszych Język Elfik Jest może trochę dziecinna Z przymrużeniem oka ale to wcale jakoś nie przeszkadza w tym wypadku Uśmiech Uśmiech Uśmiech

Avari napisał(a):
Kiedyś, na tym Forum, przeczytałam, że rzeczą jaka Tolkienowi zdecydowanie nie pasowała do Śródziemia był parasol...

No może parasol nie pasuje do ogólnej atmosfery Śródziemia, ale do Shire już bardziej. Zresztą pasuje nam czy nie, był w Shire używany i koniec Elfik Czyż Lobelia nie posłużyła się parasolem w walce ze zbirami Lotha? Zachowała go przez cały okres pobytu w więzieniu, a gdy ją uwolniono, ukazała się

J.R.R.Tolkien, Powrót Króla napisał(a):
wsparta na ramieniu Froda, trzymając wciąż jeszcze parasol w zaciśniętej dłoni.

Zastanawia mnie co prawda jedna rzecz. Okładka powstała, zanim się ukazał Powrót Króla, toteż wizja rysownika mogła się wtedy wydawać nieco ekstrawagancka, chyba że o parasolach jest mowa wcześniej we Władcy lub w Hobbicie (nie moge sobie przypomnieć). Jeśli jednak nie, punkt dla artysty za przenikliwość i brawurę, któa miała się opłacić Spox

W ogóle wyznam, że ta galeria okładek, zamieszczona tutaj, jest bardzo ładna Elfik wiekszość z nich jest zdrowo pojechana Z przymrużeniem oka, trudno zaprzeczyć, ale nie są brzydkie. Są oryginalne, zabawne, z fantasmagoryczno-onirycznym posmakiem dość często w nich obecnym (cokolwiek to znaczy; lubię te przymiotniki, dobrze oddają to, co mam na myśli Język Elfik ) Czeski Hobbit zaprezentowany przez Nif jest śliczny, podobnie bułgarski Uśmiech Okładki Muzy też mają coś w sobie, Czytelnik 1981 jest bardzo dziwaczny, ale bardzo przemawia do wyobraźni. Naprawdę zupełnie odjechana i bez sensu jest okładka Audiobooks z towarzystwem w strojach wiktoriańskich Śmiech - KTO TO WYMYŚLIŁ? Śmiech - ale nie razi zmysłu estetycznego. Paskudna jest w istocie dosłowna ilustracja na oryginalnej Sarnondowej okładce NO, a także obrazki z Boscha na tomach z Porozumienia Wydawców - całkowicie nieadekwatne, naprawdę ni przypiął ni przyłatał, a przy tym dośc nieszczęśliwie wkomponowane w całość, także kolorystycznie. Nie, nie podobają mi się. (Choć w samego Boscha mogłabym się wpatrywać godzinami Z przymrużeniem oka)

Reszta jest Jestem za Elfik, mają dużo niepospolitego wdzięku. Z przymrużeniem oka Uśmiech

Nifrodel napisał(a):
Jak dla mnie - poezja

Właśnie, dla mnie też Elfik Język Z przymrużeniem oka

Goku napisał(a):
To pierwsze okładki w tym temacie które są imho pojechane pozytywnie

Nieprawda, większość jest taka Nie Nie Elfik Z przymrużeniem oka Najważniejsze - precz z naturalizmem! Rządzę
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość