Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Teraz dopiero mogli się poddać rozpaczy i płakali wszyscy długo: jedni wyprostowani i milczący, inni przypadłszy twarzą do ziemi. Dum... dum... Bębny Ucichły." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 18-12-2004 00:28    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Galadhorn napisał(a) (zobacz wpis):
Nie masz dowodów na to, że w Amanie dzieckiem i "nastolatkiem" było się do 50. roku życia według lat Amanu.

Dowodow nie mam. Przynajmniej nie bezpośrednio. Mam dokładnie jedną poszlakę, a to jest o jedną więcej niż ty. Co charakterystyczne wszystkie postaci które pojawiają się na kartach AAm (a więc z okresu przed pierwszym wschodem słońca), jako osobniki dojrząłe, mają ponad 50 lat. Moze to przypadek, może o niczym nie świadczy, ale biorąc pod uwage wskazany w Laws and Customs wiek dojrzałości - 50 lat i fakt, że żadna z tych nielicznych postaci elfów, która się pojawia na kartach AAm, jako osobnik dojrzały nie ma mniej niz 50 lat, skłania mnie do takiego osądu, jaki wyrazilem wcześniej, czyli, że w Valinorze dojrzewanie elfow także trwało 50 lat, tyle, że valinorejskich.

Cytat:
Twoje zdanie to tylko hipoteza i dopóki nie przedstawisz dowodów, mam prawo ją odrzucić. Nie masz dowodów, że Finarfin nie dojrzał np. w 10 roku życia wg rachuby lat Amanu

Oczywiście, ze hipoteza, gdyby ktorykolwiek z nas mial niepodważalne dowody, to ta dyskusja dawno byłaby juz zakończona. I oczywiście nie mamy dowodów, że nie dojrzal w wielku np. 6 lat (licząc latami Amanu), ale nie mamy dokładnie żadnego dowodu, że cykl dojrzewania w Amanie trwał 5 lat. Nic takiego nie mamy. I stawiając na szali, z jednej strony mamy nieliczne poszlaki a na drugiej nic, ide za głosem nielicznych poszlak, choć jeżeli pojaiwą się konkretne dowody, z chęcia zmienię zdanie.
Oczywiście powstaje problem niezgodności tych czasokresów, ale odpowiedź nań daje sugestia Hathor, czyli subiektywne postrzeganie czasu.

Cytat:
Ale to żaden dowód, że nie mógł się ożenić wcześniej. Po prostu zbiór naszych danych (niezwykle ubogi) wskazuje, że jeden ze znanych nam elfów ożenił się w 50 roku życia wg rachuby Amanu (to się równa prawie 500 latom wg rachuby słońca). I nic więcej. Nie masz prawa wysuwać na podstawie tak ubogiej bazy danych tak daleko idących wniosków. Natomiast moja argumentacja jest prosta. Autor Laws and Customs pisze o latach życia elfów z perspektywy ludzkiej (czyli wg lat słońca), bo porównuje na przykład ludzkiego trzylatka z elfickim trzylatkiem (i nie znaczy to, że porównuje elfickiego 28-ośmiolatka wg rachuby słońca (czyli 3-latka wg rachuby Drzew) z ludzkim 28-latkiem wg rachuby słońca (czyli 3-latka wg rachuby Drzew) - to przecież jasne).

Twoja argumentacja bazuje na apriorycznym założeniu, że autor przekazu pisze z ludzkiej perspektywy (i tu się zgadzam) i nic nie wie o rzeczywistości Amanu (z czym się niezgadzam). Tymczasem fragment na ktory się powołujesz, i gdzie zamieszczono porównanie dojrzewania dzieci obu ras jest zatytułowany przez zamego JRRT Aelfwine Preamble (Preambuła Aelfwine), tymczasem wiemy skądinąd, że źrodłem wiedzy Aelfwine są elficcy mędrcy z Tol Eressei. A w związku z tym założenie, iz autor przekazu nic nie wie o rzeczywistości Amanu ma bardzo slabe podstawy.
Pytanie, czy jeżeli nie był taki nieświadomy rzeczywistości Amanu, czy nie zapisalby, tej róznicy jako ciekawostki? Patrzcie, u nasz w Śródziemu elfowie dorastają lat 50, a tutaj w nieco ponad 5. Czy ktoryś z mędrcow nie zwrociłby mu na to uwagi?

I jeszcze jedno, co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie:
Laws and Customs, s.210 napisał(a):
Not until fiftieth year did Eldar attain the stature and shape in which their lives would afterewarda endure, and for some a hundred years would pass before they were full-grown.

(wytłuszenie - M.L.)

Czyli po 50 latach pelna dojrząlośc fizyczna, po dalszych kilkuset pelna dojrzałośc ogólna. I tu nie ma wątpliwości, że mówimy o latach slońca.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.