Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Taka jest bowiem świata natura, że to, co znajdujemy - musimy utracić, jak ci, których łódź płynie po wartkim strumieniu...." , Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kiedy elfy osiągają dojrzałość? Oraz problem demograficzny. 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 17-12-2004 12:35    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cały problem moim zdaniem nie sprowadza się do kwestii 50 lat. Casusy Voronwe i Maeglina sugeruja, że jednak wŚródziemiu bylo to 50 lat słonecznych. A w każdym razie nie 479 lat słonecznych (co mialoby miejsce gdyby tempo dojrzewania było takie jak w Amanie w Erze Drzew.

Tak na prawde nasz problem sprowadza sie do pytania, czy w Amanie dzieciństwo trwalo 5 czy 50 lat valinorejskich.

Jak już wszyscy dyskutanci na obu forach stwierdzili, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić kto jest autorem przekazu. Wiele wskazuje na Aelfwine, ale wiele też wskazuje na możliwe inne autorstwo (np. anonimowego klronikarza gondorskiego). Tego na pewno na podstawie posiadanych źrodeł nie rozstrzygniemy.

Pozostaje pytanie, czy cokolwiek wskazuje, że dzieciństwo elfów w Amanie trwalo 5 lat. Myslę, że tak jak Nifrodel popelniła błąd robiąc odgórne złożenie, ze to muszą być lata valinorejskie i tylko valinorejskie, a w efekcioe pomnozyła 50 lat x 9,58, co dało jej wynik absurdalny z punktu widzenia przypadku Maeglina, Pengolodha i Voronwe. Tak samo proponowane przez Galadhorna proste podzielenie 50 lat slońca przez 9,58, tez nie wydaje się wlasciwe, w świetle casusu Finarfina.

Dlatego propozycja Hathor wydaje się słuszna, jako godząca obie opcje, przynajmniej do czasu kiedy nie pojawią się nowe źrodla, ktore być może pozwola bardziej jednoznacznie rozwiązac ten problem. Tym samym: I rest the case. Uczestnicy obu forow mają wystarczajaco duzo danych by samemu zadecydowac ktora z interpretacji jest ich zdaniem bardziej prawdopodobna.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword


Ostatnio zmieniony przez M.L. dnia 18-12-2004 01:30, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.