Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Cokolwiek się zdarzy, wielkich czynów nic nie umniejszy. Przejście Ścieżki Umarłych było wielkim czynem i wielkim czynem zostanie, choćby w Gondorze zabrakło kiedyś ludzi, aby o nim wyśpiewali pieśń." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Manga i Tolkien 
Autor Wiadomość
TallisKeeton
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 17-11-2004 16:19    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

O, te są juz lepsze Jestem za bo nie maja tych paskudnych oczu. Uśmiech Ale, zastanawiałam się co mi w tych, lepszych portretach przeszkadza, i stwierdziłam, że to twarze. Stroje fajne i cała reszta też, ale twarze - nie mogę pojąć czemu wszystkie twarze w japonskich kreskówkach sa identyczne, jakby rysowane od szablonu? Nie ma w nich, tam, czegokolwiek indywidualnego. Przypominają mi malowidła w grobowcach z wczesnych epok starozytnego Egiptu, kiedy to jeszcze nie rozwinela sie plastyka indywidualna. Autorzy nie byli traktowani, jak artysci ale jak pomocnicy kamieniarzy, rzemislnicy. Ich malarstwo to wlasciwie bylo takie graffity odwzorowywane, mieli siatki i szablony. A za sztuke uchodziło idealne odwzorowanie uswięconego tradycją motywu, barwy i wzoru. W każdym rodzaju obrazu, czy to portretu, czy to polowania czy audiencji, lub bitwy, wiadomo bylo, jaka postac, jaki ma miec strój, jakie proporcje i jakie ustawienie wobec reszty osób. Odstęstwa, jakakolwiek wlasna pomyslowosc, czy to w kolorze czy to w figurach, byly nawet karane. Czy mi sie dobrze zdaje, że sztuka plastyczna japonska, także miala tendencje do schematyzowania? Do malowania wedle penych kanonow, wykresów?
poz Uśmiech
tal