Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Co się działo po śmierci z inteligentnymi zwierzętami? 
Autor Wiadomość
Sirielle
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 26-10-2004 20:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Entowie to nie zwierzeta, rownie dobrze moznaby rozwazac tutaj, czy dusze ma krasnolud i hobbit, bo oni tez nie sa elfami ani ludzmi Z przymrużeniem oka

Nifrodel napisał(a):
Nio i pomyśl, M.L. , cio Huan jako posłaniec Manwë robiłby u boku tego paskudnego Celegorma?

Hmmm, nie wiem czy byl poslancem Manwë, ale z pewnoscia kochal swojego pana, ktory przeciez nie byl paskudny od narodzin. Z tego co pamietam, sam Oromë nagrodzil go szczeniakiem ze swojej psiarni. Musial sobie chlopak zasluzyc na takiego przyjaciela, jakim byl Huan Jestem za

Ehhh, no i wyglada na to, ze zwierzeta nie mialy dusz. Smutek Chyba, ze dusze elfow - owe 'rational soul' or fëa to nie to samo, co dusze w ogole. Wtedy jest nadzieja, ze mialy dusze, tylko innego rodzaju.
Tak samo nie wyobrazam sobie, by zaden duch nie mieszkal w Drzewach Valinoru.

Mnie zas nurtowalo nie to czy zwierzeta mowiace posiadaja dusze - to wydawalo mi sie oczywiste. Zastanawialam sie nad duszami zwyklych zwierzat i roslin...
Najwyrazniej Tolkien nie przewidzial, jak wiele rzeczy mi sie w glowie nie miesci wszystko mi się pomieszało

Nelyafinwë żyje! I już zna Zasady forum (MiniFAQ), a Ty?

Przymierze AntySzczerbowe
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora