Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Ktoś musi ciągnąć dalej zaczęty wątek." Bilbo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkiena rozważania o miłości 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 06-06-2004 00:04    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Elenai napisał(a) (zobacz wpis):
czy lepiej jest zaryzykować wszystko dla miłości, czy poddać się zdrowemu rozsądkowi i uniknąć ewentualnych cierpień swoich i innych ludzi, zachować piękne wspomnienia?

To też coś na co warto zwrócic uwagęe tych, ktorzy rozpowszechniają przekonanie o jednowymiarowym charakterze postaci Tolkiena czy braku dramatu uczuć. Byc może te uczucia nie są centrum jego kreacji (co tez nie jest prawdą, patrząc chociaż na fragmenty z Historii Aragorna i Arweny, czy Narn i hin Hurin), ale one są i ammy do czynienjia z dramatami, a co wazniejesze istotnymi pytaniami, wśród ktorych jest to, które powyzej zadalaś.

I co charakterystyczne, to ludzie sa bardziej skłoni do ryzyka, do położenia wszystkiego na jedna szale, a wśród elfow kobiety.

Cytat:
Nie chcę tu generalizować, i myślę że Tolkien nie daje jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie. Na pewno wiele zalezy od charakteru człowieka (czy elfa Język ) i sytuacji.


I masz racje nie dał.
W posatci Andreth widzimy pragnnienie tej chwili zapomnienia, tej choćby najkrótszej chwili, zatracenia w uczuciu, bez myślenia o konsekwencjach, choćby tylko po to by mieć co wspominać. Wspominać, te krociutkie chwile szczęścia. Ona kocha Aegnora, ale ma też do niego żal, że zachował rozsądek, że nie dal sie ponieśc uczuciu.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.