Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Wrócić oznaczałoby przyznać się do porażki i narazić na dalszą, gorzką klęskę w przyszłości." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Określony wiek aby czytać Władcę Pierścieni? 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 26-01-2004 18:44    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

gloin napisał(a):
Moim zdaniem musi być określony wiek. Pomyślcie, jakby taki ośmioletni dzieciak przeczytałby o odgryzieniu palca Froda przez Golluma, to mógłby mieć wypaczoną psychikę Powstrzymywany płacz ... Uważam, że odpowiednią granicą wieku jest dziesięć lat. Dziecko w tym wieku już umie "myśleć" tak, tak, zgadzam się hmmmm... i nie odbierze tego, źle Nie Nie . Chociaż, co ja tam wiem, w końcu sam jestem dzieckiem Złośliwy uśmiech .

Gosh! Super śmiech
(dopiero dziecko w wieku 10 lat umie myśleć"??? Jestem rozwalony Szok )

A propos demoralizowania ośmioletnich i młodszych dzieci krwawymi scenami Pserwa Gloin, całe pokolenia czytały krwawe bajki z drastycznymi scenami, jak przykładowo Jaś z Małgosią wrzucają Babę Jagę do pieca a matce Królewny Śniezki ptaki wydłubują oczy wszystko mi się pomieszało
I jakoś Złośliwy uśmiech te pokolenia małych dzieci, dorastających nastolatków nie powybijały się nawzajem Spox

Drastyczne sceny w bajkach pomagają dziecom kompensować ukryte lęki, powie Ci to każdy psychoanalityk i niejeden teoretyk baśni. Psychoanalityk dodatkowo przytoczy badania, które udowadniają, że dzieci, którym czytano baśnie są mniej agresywne niż ich rówieśnicy, którym nic nikt nie czyta. Spox

Dziecko może lektury Władcy Pierścieni dobrze nie zrozumieć, to byłby w sumie zarzut, ale ośmielam się twierdzić, że nie to akurat jest najważniejsze. Ważny jest kontakt rodzica z dzieckiem, szczególna atmosfera bezpieczeństwa, która wytwarza się podczas czytania dziecom baśni i opowieści, i dialog.
Dla małych dzieci lepszy będzie "Hobbit" z uwagi na mniejszą objętość i specyficzną postawe narratora, dzięki któremu rodzic może wczuć się w rolę "opowiadacza" Z przymrużeniem oka

Jeśli zaś chodzi o jakiś krańcowy wiek, w którym należy absolutnie przestać czytać "Władcę Pierścieni" Szok albo przestać czytać w ogóle kompletny szok! zemdlałem z wrażenia , to wybaczcie, ale nie wyobrażam sobie świata bez książek Widziały gały co brały i życia mi niestety nie starczy, aby przeczytać wszystkie, które bym chciała SpazmyNiebieski ze smutku .

I mam nadzieję, ze nigdy nie nadejdzie taki dzień, kiedy radio, TV, czy internet zastąpią mi przyjemność i odprężenie i wszystkie te wspaniałe uczucia, które przychodzą do mnie podczas czytania "Władcy Pierścieni" "Hobbita" "Sillmarillionu" "Niedokończonych Opowieści" i właściwie wszystkich książek i opowieści, które wyszły spod pióra Tolkiena. Love
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora