Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"-Pozdrowiony bądź, Gurthangu, śmierci żelazna! Ty jeden mi pozostałeś! Ale czy znasz innego pana, niż ten, który tobą włada? Komu jesteś posłuszny, prócz dłoni, która cię ściska? Nie wzdragasz się przed żadną krwią! Czy zabierzesz Túrina Turambara? Czy szybką śmierć mi zadasz?" Turin Turambar, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Athelas - co to może być? 
Autor Wiadomość
Elenwe
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 12-11-2003 22:43    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

A ja stawiam na żywokost Ble Ble ;D.
Lawendzie nie sposób odmówić zapachu, ale:

1. ma za małe liście
  2. woli rosnąć na słoneczku, w ciepłych krajach, a nie w dzikich chaszczach w okolicach Amon Sûl
  3. miała i ma zastosowanie raczej w kosmetyce niż w medycynie (chyba że chodzi o aromaterapię)

Żywokost natomiast liście ma dość duże i podłużne, faktycznie używano go zewnętrznie do przyspieszenia gojenia jątrzących się ran, rośnie i w słońcu i w cieniu, byle wilgotno było.
Oczywiście i tu musi znaleźć się kilka argumentów przeciw. Żywokost:

1. nie pachnie
  2. do celów leczniczych używano raczej korzeni, a nie liści

Co prawda zawsze można powiedzieć, że:
Cytat:
przez wieki gatunek mógł ulec znacznym zmianom i mutacjom

i ewoluować w bezwonny żywokościk, w którym w dodatku związki czynne przemieściły się z liści do korzeni (a w jaki sposób - to już speców od ewolucji pytajcie, ja się za bardzo na tym nie znam oops, zawstydzenie). Grunt, że IMHO Ulairi podsunęła niezły trop Oklaski. Drążmy dalej! Elenwe lubi roślinki Kwiatek Róża Miłość (jakby ktoś nie zauważył).
E.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email