Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien a poemat "Widsith" 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 05-11-2003 18:48    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

TallisKeeton napisał(a):
z tego co zrozumialam nie wystepuje tam nazwa Goci Wislanscy, a jedynie Wistlawudu, czyli las nad wisła. lub las wislanski. Nie wiem czy dobrze pamietam ale czy "leodum" nie znaczy "people" ? Gal, powiedz jak to z tym Wistla i z leodum ? Rozumiem, ze Hredowie to Hraeligowie ? Po prawdzie wolalabym tam zostawic Hraeligów.

Problem tu jest z tym, czy to jest Wistlan czy Wistla (choc raczej to drugie) i czy powinno byc pisane razem czy osobno. Od tego zależy czy Wistla to rzeczownik (Wiślanie) czy przymiotnik (wiślański). Oczywiście w tym pierwszym przypadku chodzi o Wislan - Germanow (Gotów). Istotne jest, że nawetr w angielskich tlumaczeniach, gdzie trudno kogokolwiek podejrzewac o ideologiczne powody, mamy bardzo różne tłumaczenia tego fragmentu.

Cytat:
M.L. czy moglbys mi wskazac, gdzie mozna znalezc dziela tych ludzi ? jakies wydawnictwo wysylkowe albo ich strony, albo jakas polska biblioteke, ktora ma wyporzyczanie sieciowe. Albo nawet zwykla biblioteke uniwersytecka w jakims miescie typu Krakow, Wrocek albo Opole ? bo tam czasem jestem. Najlepiej po polsku lub angielsku ale w ostatecznosci moze byc i niemiecki.

Co do Kera to przeglądalem go w Londynie. Reszta jest prawie na pewno z Poznaniu. Reynolds jest niestety po francusku. Dyskusje prezentuje w swojej ksiązce G.Labuda.

Cytat:
ale imho oficjalny nurt ideologiczny musial byc powaznym utrudnieniem. Sporo sie na archeo nasluchalam o wyrywaniu sobie przez nauke PRLu i NRDe ziem tzw."odzyskanych" zachodnich Uśmiech

Oczywiście, że był, ale sytuacja zmieniala sie w trakcie. Najgorzej bylo w latach 50-tych. W 60-tych zwlaszcza w I pol. bylo nieco lepiej potem znowu przykręcono śruby (zwł. 1966-1970). Od lat 70-tych było coraz lepiej.

Cytat:
a moze ktos z was wie, za ktorym datowaniem był Tolkien ? czy znane sa jego opinie na ten temat ?

Ja nie wiem, ale dzieki niemu traktujemy Beowulfa i Widsitha jako zwartą calość, a nie jako tekst interpolowany (o wielu autorach, dopisującuch z czasem kolejne fragmenty), to zas sklania wspólczesnych naukowcow do przesuwania daty powstania utworu na najwczesniej IX wiek.

Cytat:
to fajnie, ze sie tej ksiazki w tym wydaniu z lat 90-tych pozbylam,bo pozyczylam i nie wrocila.Ale ostatnio w ksiegarniach widzialam nowe wydanie,i z powodu duzej ceny zastanawiam sie nad kupieniem. Czy waszym zdaniem warto to kupic ? Czy byloby to wydanie poprawione? W kazdym razie wiem od lingwistow,ze mialo duza wartosc.Ale pewnie to tylko na planie jezykoznawstwa ?

Moim zdaniem nie. Owszem sa tam interesujące kwestie lingwistyczne, ale historycznie jest to bubel.

Cytat:
uups, moj ciagle zmieniany i poprawiany referacik o Beowulfie, ktory zaczelam juz w ub.roku, i ktory dotyczy spraw hisorycznych, archeologicznych oraz tolkienistycznych, a nie literackich i lingwistycznych chyba powinien sie tutaj zmienic. I bylabym wdzieczna
za wasza odpowiedz, czy opinia, do ktorej gdzies tam dotarlam, (niestety nie podam zrodla z pamieci) na temat wlasnie Alfreda W.
jako jednoczyciela i czlowieka wielce wyksztalconego nie jest - a podejzewam ze jest - przechwalona ? Co do mojego artykulu/pracy/whatever, napisalam tam, ze jego wyksztalcenie bylo przechwalone ale,ze nadal uznaje sie go za waznego i wybitnego wladce,ktory strasznie duzo ze swojego skarbca przeznaczal na edukacje - czy moja pisanina w tej sprawie moze byc przestarzala, bo na kiepskich ksiazkach oparta, a jesli tak to mam nadzieje na poprawienie mi tego bledu.Wprawdzie - o Alfredzie W. sa tylko 2 zdania (na razie) w calym, tym referacie ale lepiej zebym miala o tym najnowsze opinie.

U nasz pod kierunkie prof. Romana Michałowskiego powstał doktorat Podstawy ideowe władzy krółów Wessexu u zarania królestwa Anglii (koniec IX - początek XI wieku), , niestety mozna z niej skorzystac tylko na miejscu. Smutek

Cytat:
dla mnie wogole jest to, jak kiedys mowilam, grzaski grunt, zabierac sie do odtworzenia pewnych elementow historii, przez przesiewanie poematow, eposow, itp w duzej mierze _fikcyjnych_opowiesci, opierajacych sie na historycznych faktach znanych skadinad autorowi,
to tak jakby archeolog XXIII wieku informacje o czasie 2 wojny odgrzebywal z _fabularnych_ filmow wojennych nakreconych w 40 lat potem.Straszna robota. Rządzę

To prawda, ale w wielu wypadkach to wszystko czym dysponujemy i tylko na takich podstawach musimy rzeźbić. maaahahahahhhaaaaaaahahaaaaaaa
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora