Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Gdy świat się rozszczepił, stare drogi i ścieżki pamięci Zachodu pozostały i biegną jak potężny, niewidzialny most przez strefę powietrzną oddechów i lotu (także zakrzywioną odkąd świat się zakrzywił) a dalej przez strefę Ilmen, gdzie żadna istota cielesna nie może bez pomocy przetrwać, aż do Samotnej Wyspy, Tol Eressea, a może poza nią, do Valinoru gdzie w dalszym ciągu Valarowie przebywają i obserwują jak rozwija się historia świata." , Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Pseudonimy 
Autor Wiadomość
Galadhorn
Strażnik Północy

WpisWysłany: 26-10-2003 10:59    Temat wpisu: Pseudonimy Odpowiedz z cytatem

Był tu kiedyś temat o naszych forumowych pseudonimach. Szkoda, że wypadł i nie został przyklejony, bo przecież to również ciekawe dowiedzieć się skąd wzięliśmy nasze nicki.

Zostałem niejako wywołany do odpowiedzi wpisem Nellelórë (Mae govannen, Perianeth i mél lammath in Edhil!), która zasugerowała się moim elfickim pseudonimem i myślała, że w naszej "zabawie w Śródziemie" jestem elfem. A zatem wyjaśniam...

Galadhorn to neo-sindarińskie (czyli oparte na sindarinie Tolkiena) tłumaczenie mojego imienia "w realu", czyli Ryszarda. Ryszard to imię pochodzenia germańskiego najwcześniej poświadczone u Normanów z Normandii, które oznacza kogoś 'majętnego' (marzenia!) i 'wytrwałego' (chciałoby się takim być! Proooszę prooooooszę ). Wymyśliłem je dawno temu rozmyślając nad stworzeniem strony internetowej o językach elfów (wpierw był to Galadorn, potem zgodny z regułami fonetyki sindarińskiego Galadhorn). Szczegóły tłumaczenia znaleźć można na mojej stronie w dziale "Who I Am".

Ponieważ w Sekcji Tolkienowskiej ŚKF od początku lat dziewięćdziesiątych nazywany byłem Frodo Maggotem, to hobbickie imię jest oczywiście również moim "Śródziemnym" pseudonimem, ale rzeczywiście rzadziej z niego korzystam (chyba tylko w "Wiadomościach Bucklandu"). Nie oznacza to jednak, że wyrzekłem się kiedykolwiek mojego hobbickiego "pochodzenia" nie, nie, nie, nieładnie, a-a. W moim profilu na Forum zawsze można było przeczytać, że pochodzę z Farmy Bamfurlong na wschodnioćwiartkowych Moczarach. W odróżnieniu od wielu fałszywych elfów, które spotykałem na swej drodze, nie podawałem się nigdy za Pierworodnego. Za wysokie progi na hobbickie nogi. Jako Maggot interesowałem się jednak zawsze elfami i ich mową, podobnie jak mój przodek, Farmer Maggot, zwany przez Toma Bombadila "Błotostopym". Jak w swojej książce Untangling Tolkien pisze Michael W. Perry (wyd. USA październik 2003, wyd. Polskie w MUZIE w pierwszej poł. 2004 r.):

Cytat:
Tolkien wykreował swojego Farmera Maggota na najbardziej niezwykłego hobbita. Dowiemy się później od Toma Bombadila, że ten farmer kontaktuje się zarówno z nim jak i z elfami.

Wybór nazwiska Maggot był w pełni świadomy. Wymyśliłem ostatecznie taką historię, że Frodo Maggot jako wielbiciel spraw elfickich i ich języków przybrał sobie elfickie imię Galadhorn, którym posługuje się w swoich rozprawkach, artykułach i pracach lingwistycznych. Galadhorn Galachalion Elvellon ma być Dúnadanem z Pierwszej Ery. Na jego cześć Maggot przybrał sobie naukowy pseudonim (w naszym świecie praktyka częsta np. w renesansie). Historię tego Galadhorna z Dawnych Dni znajdziecie na mojej stronie (powstaje też jej sindarińska wersja). Forumowy "Galadhorn" to jednak wciąż prostolinijny hobbit o "ustach skorych do śmiechu, jedzenia i picia". Ale dla informacji Nellelórë - mój mieczyk jest elficki! Nie pomyliłaś się wcale. Eneth e magol nîn no Torodring.

A może ktoś inny chciałby opowiedzieć historię swojego pseudonimu z Forum? Chętnie posłuchamy. z otwartymi ramionami, i`m all your`s

J.R.R. Tolkien, Zapiski Klubu Mniemań
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora