Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Prawda miewa skrzywione oblicze, jeśli na nią patrzą fałszywe oczy." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Nielogiczności Mistrza Tolkiena - temat dla spostrzegawczych 
Autor Wiadomość
Goku
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 29-08-2003 11:38    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Tolkien w Przedmowie do Władcy Pierścieni napisał(a):
Ale nawet ci, którzy moją opowieść przeczytali z przyjemnością, znajdują w niej różne błędy.
[...]
Najsurowszym czytelnikiem jestem ja i widzę teraz w swoim dziele mnóstwo większych lub mniejszych błędów; na szczęście nie muszę ani recenzować, ani po raz drugi pisać tej książki, więc nie będę wyliczał dostrzeżonych wad z wyjątkiem jednej, którą wiele osób mi wytknęło: książka jest za krótka.

Nienor napisał(a):
Przykładem nielogiczności, ale już z zupełnie innej beczki, jest Gildor, spotkany przez hobbitów w lasach Shire'u. Powiada o sobie, że jest "z domu Finroda", o którym to Finrodzie wiemy, że dzieci nie miał. Nie może tu być też mowa o żadnej innej rodzinie, bo jedyną z rodzeństwa tego księcia, która przeżyła, jest Galadriela, a o jej potomstwie wszystko dobrze wiemy. Reszta bliższej lub dalszej rodziny wymarła, jest w Amanie, albo jest w Śródziemiu, ale na pewno nie jest Gildorem. Mój przyjaciel wysunął kiedyś hipotezę, że określenie "from the house of Elrond" może oznaczać jakąś przynależność do dworu. Ale mnie to nie bierze.

a jednak wielu bierze Ble Ble ;D Tu jest cała rozprawka Z przymrużeniem oka o tym (jedna z wielu) http://24.66.25.36/GC/scrolls/2000/jul/gildorshalls.html

nienor napisał(a):
Acha, jeszcze co do szkół - ich istnienie w Shire jest bardzo wątpliwe

Czy w Śródziemiu istniały szkoły