Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(1) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Piękne tytuły! - szyderczo mruknął smok. - Ale nawet szczęśliwe numery nie zawsze wygrywają." Smaug, Hobbit

pokaż tylko ten wpis  Temat: Co się działo po śmierci z inteligentnymi zwierzętami? 
Autor Wiadomość
Nifrodel
Administrator

WpisWysłany: 15-07-2003 17:40    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Ja uważam, że inteligentne zwierzęta odchodziły do siedzib wyznaczonych przez Ilúvatara, czyli tam, gdzie Ludzie. Na tym tle to los Elfów byłby wyjątkowy.

M.L napisał(a):
Z póznych tekstów, wynika, ze tak, ze wszystkie zwierzeta o "magicznych" mocach, czy zdolnosciach, byly wcielonymi w taka postac majarami.

Hm...nie spotkałam się z tymi tekstami Zdziwienie
Być może to prawda. Jednak Silmarillion nie mówi o tych duchach konkretnie jako Maiarach, tylko bezosobowo duchy.

J.R.R. Tolkien, Silmarillion napisał(a):
O, Kementari! Eru przemówił do mnie, oto jego słowa: „Czy ktokolwiek spośród Valarów sądzi, że nie słyszałem wszystkiego, co jest zawarte w Pieśni, aż do najcichszego dźwięku i najsłabszego głosu? Zważcie więc, co wam powiadam! Gdy zbudzą się moje Dzieci, zbudzi się także myśl Yavanny i przywoła z wielkiej dali duchy, aby zstąpiły pomiędzy kelvary i olvary, i niektóre z tych duchów wśród nich zamieszkają, a moje Dzieci będą je szanowały i będą się lękały ich sprawiedliwego gniewu. Do czasu wszakże, póki Pierworodni będą sprawowali władzę i póki Drugie Pokolenie będzie młode". Zdziwienie

Koncepcje, ze nie są to jednak Maiarowie Nie Nie opieram na tym, ze Eru duchy przywołał : "z dali" czyli mogły to być byty odmienne od Maiarów i niekoniecznie być współtworzyć Wielką Muzykę. Poza tym możliwości i moc inteligentnych zwierząt czy roślin są dużo bardziej ograniczone jak Maiarów. Pasterze Drzew są świadomymi istotami ale to Elfy je przebudziły i nie posiadają jakiejś szczególnej mocy.
Huan również był wyjątkowy o tyle, ze urodził się w Amanie i dzięki wrodzonej mocy mógł walczyc z Karcharotem, któremu Morgoth użyczył część swej potęgi. Ale nie posiada takiej mocy jak Balrogi czy Meliana.

Ale wracając do tematu.
Bardzo ciekawe zagadnienie hmmmm... Drzewiec wspomina:
J.R.R. Tolkien; WP napisał(a):
Ej, nie! - odparł Drzewiec. - Żaden nie umarł od środka, że się tak wyrażę. Niektórzy zginęli w ciągu tylu wieków od złych przygód, to prawda. Ale jeszcze więcej po prostu zdrzewiało. Nigdy jednak nie było nas wielu i ród się nie rozplenia.

Co wskazuje, ze niektóre Enty ginęły.
Myślę, że skoro Ilúvatar wysłac duchy pośród Elfy i młodą rasę Ludzką, przygotował także dla nich specjalne miejsca, gdzie mogły odpocząć jeśli w Śródziemu spotkała ich śmierć.
Myślę, ze to nie były Komnaty Mandosa, bowiem one były głównie pod jurysdykcją Valarów i spełniały raczej rolę swoistego "czyśćca" dla fëar Elfów, skąd po jakimś czasie wracały do Amanu.
Inteligentne olvary i kelvary raczej odchodziły do siedzib specjalnie dla nich przygotowanych przez Ilúvatara. Nie wracały do Śródziemia.
blask się do niej garnął...

~~~~~~~~
Almanach Tolkienowski Aiglos
Eldalairië
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora