Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Tak to już jest, że o życiu szczęśliwym i radosnym nie ma wiele do powiedzenia, dopóki się nie skończy. Podobnie też cudowne i piękne dzieła same są swoimi pomnikami, dopóki istnieją i można je oglądać, a dopiero wtedy, gdy są zagrożone lub na zawsze zniszczone, zaczyna się je opiewać w pieśniach." O Doriath przed nastaniem Słońca i Księżyca, Silmarillion


pokaż tylko ten wpis  Temat: Kanon Nowego Silmarilliona 
Autor Wiadomość
Avari
Weteran Bitwy Pięciu Armii


WpisWysłany: 12-05-2003 21:24    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

ML napisał(a):
Jest co prawda Of Dwarves and Men, ale nie ejstem pewien, czy Tolkien docelowo widzial ten esej w Silmarillionie, czy jako część jeszcze innego odrębnego zbioru esejów na temat Śródziemia, podobnie jak The Istari, The Palantiri, czy The Druedain.


Nio tak ... , ale jeśli rozważamy Kanon Nowego Silmarilliona, to przecież może on zawierać również eseje uzupełniające Władcę Pierścieni.

"Klęska na Polach Gladden", "Kirion i Eorl", "Wyprawa do Ereboru", " Poszukiwania Pierścienia", "Bitwy u Brodów na Isenie" i szkic "Istari" - wniosłyby wiele śiwatła na wydażenia rozgrywające się przed akcją WP.
Nie są one ściśle związane z Historią Noldorów, ale są w pewnym sensie konieczne do pełnego zrozumienia pewnych zachowań postaci w WP.

ML napisał(a):
mam trochę wątpliwości przy Historii Celeborna i Galadrieli, ale i w tym wypadku byłbym raczej za jej umieszczeniem, jako swoiste uzupełnienie O Pierścieniach Władzy .

Moim zdaniem ten szkic jest wręcz konieczny, ponieważ postać Galadrieli jest wyjątkowo niejasno nakreślona w Silmarillionie, a w WP pojawia się jako jedna z potężniejszych postaci. Również to samo dotyczy Celeborna, o którym w S. są dwa lub trzy zdania, a w WP mówi się o nim jako o potężnym władcy elfów - powstaje dziura, która aż się prosi o wypełnienie Uśmiech
_________________
"...Wielu wszakże odrzuciło wezwanie, woląc od blasku Drzew światło gwiazd i otwarte przestrzenie Śródziemia; tych nazwano Avarimi..."

~~~Eldalairië~~~
~~~Aiglos - almanach tolkienowski~~~
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.