Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Oto obnażona tragedia i rozpacz wszelkiej maszynerii. W przeciwieństwie do sztuki, która zadowala się tworzeniem nowego, wtórnego świata w umyśle, maszyneria próbuje realizować pragnienia, a tym samym tworzyć władzę na tym świecie(..) Maszyny zmniejszające nakład pracy tworzą jedynie nie kończącą się i jeszcze gorszą pracę. A do tego podstawowego upośledzenia istoty dochodzi jeszcze Upadek, który sprawia że nasze urządzenia nie tylko nie spełniają naszych pragnień, lecz zmieniają się w nowe i straszliwe zło." Z listu do Christophera Tolkiena, J.R.R. Tolkien. Listy

pokaż tylko ten wpis  Temat: Hobbit bajką dla dzieci ? 
Autor Wiadomość
Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 14-04-2003 21:04    Temat wpisu: Re: Hobbit bajką dla dzieci ? Odpowiedz z cytatem

Beorn napisał(a):
Właśnie , czy uważacie Hobbita za bajkę dla dzieci , (którą notabene w znacznym stopniu jest ) czy za coś więcej

wiem.onet.pl napisał(a):
Bajka, epicka opowiastka wierszem lub prozą w formie przypowieści, zawierająca naukę moralną bądź dydaktyczną, posługująca się typowymi cechami (charakterami), niekiedy upostaciowanymi w zwierzętach, roślinach, przedmiotach.

Nie widzę absolutnie żadnego związku z Hobbitem, który jest klasyczną powieścią high fantasy.

Cytat:
Na korzyść tego że Hobbit bajką jest idzie styl jakim jest pisany z pewnymi wtrąceniami do osoby czytelnika (tak charakterystycznymi dla bajek)

Podaj mi cytat z jakiejś bajki, gdzie autor zwraca się do czytelnika.

Cytat:
banalnymi wierszykami oraz piosenkami , a także niedopowiedzeniami wlasnie w stylu stone-giants które są właściwe baśnią i zostawiają pole do popisu dla fantazji dziecka .

A myślałem że to tzw. "tło fabularne".

Cytat:
Z drugiej strony Hobbit poddaje nam ważkie dylematy moralne związane np. z oszczędzeniem Golluma (później procentującym) czy podziałem skarbu przez krasnolódów .

Ważnie dylematy moralne? ROTFL.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość