Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Człowiek wiernego serca nieraz miewa krnąbrny język." Theoden, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: Co sie stało z Błękitnymi Istari? 
Autor Wiadomość
yossariana
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 12-02-2003 08:34    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie zachowaly sie imiona jakie nadano im w Srodziemiu, jedynie tytul Ithryn Luin (Blekitni Czarodzieje) - bo ubrani byli wlasnie w blekit. Imionami ktore nosili w Valinorze byly Alatar i Pallando.


W People of ME, Tolkien mówi o nich: Morinehtar i Romestamo (albo Romenstar), co znaczy Pogromca Ciemności i Pomagający na wschodzie (choć to dość kulawe tłumaczenie Skrzywienie ) Każdy z Istari został przysłany przez określonego Maiara, Błękitni - przez Oromë.

O ich zadaniu pisze Tolkien:
Cytat:
Their task was to circumvent Sauron: to bring help to the few tribes of Men that had rebelled from Melkor-worship, to stir up rebellion ... and after his first fall to search out his hiding (in which they failed) and to cause [? dissension and disarray] among the dark East ...


A gdzieś jeszcze dodaje, że tylko ostatni, który przybył do Śródziemia, czyli Gandalf, pozostał wierny, i że Ithryn Luin nie wypełnili swojej misji. A wiemy też, że Błękitni poszli na Wschód z Sarumanem. On wrócił. Oni nie.
Tolkien sugerował też, że to "dzięki" Błękitnym na wschodzie przetrwały mroczne kulty po upadku Saurona.

Pozostają pytania:
Jeżeli byli "źli", to skąd te imiona? Czy na nie zasłużyli, czy miały oznaczać ich misję?
Jeżeli zawiedli, to czy zdradzili jak Saruman (o czym mogłyby świadczyć te mroczne kulty), czy jak Radagast - nie wypełniając misji. To przecież wielka różnica.
Kto nadał im imiona? Dlaczego w Quenya?
Dlaczego Sauron, albo przynajmniej Saruman, ich nie wykorzystał? Przecież skoro ten ostatni niemal załatwił Gandalfa, bez którego ludzie by przegrali, to trzech na jednego zakończyłoby sprawę.
I co się z nimi stało po upadku Saurona? Gandalf wrócił, o Sarumanie toczyła się gdzieś tu chyba dyskusja, a co z Ithryn Luin?

Te pytania to tylko tak na początek... Super śmiech

Pozdrawiam
_________________
"I heard a voice that cried,
'Balder the beautiful
Is dead, is dead!'"
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.