Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: TTT: Problem czasoprzestrzenny 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 06-02-2003 00:22    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Elanor napisał(a):
Bynajmniej nie traktuję tego jako błąd, lecz raczej jako ciekawostkę. Miałam po prostu nadzieję, że ktoś szermując mapami wykaże mi, że to możliwe Uśmiech

Prosicie więc będzie wam dane. Na początku Rozdziału VII "Helmowy Jar". Masz napisane, że w prostej linii z Edoras do Brodów na Isenie było ponad 40 staj (leagues). 1 staja lądowa (angielska) to 4,83 km, czyli mamy odległość ponad 193 kilometrów. W książce Theoden z jeżdżcami pokonuję ja w ponad 10 godzin. Tutaj mamy cywili,, kobiety, dzieci starców - 40 km na dobę to wsio a raczej 30 km, czyli ok. 5-7 dni marszu. Tak więc nawet jeżeli do starcia z Wargami doszło już pod koniec tej drogi, to i tak Elfy z Lothlorien miały 2-3 doby by dotrzeć tuż przed siłami z Isengardu.
Wg Disaster on Gladden Fields Numenorejczycy byli w stanie robić bez trudu 40 km dziennie. Elfy były jeszcze wytrzymalsze (vide Legolas podczas pogoni za Uruk-hai), więc 2-3 dni są realne.
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora