Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Szczęśliwy ten, który z własnej woli znosi ból utraty, choć mógł wybrać inaczej. A nagrodą niech będą wspomnienia, nigdy nie wygasłe i nie więdnące..." Legolas, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Odmiana imion na j.polski 
Autor Wiadomość
Vainamoinen
Weteran Bitwy Pięciu Armii

WpisWysłany: 28-01-2003 11:23    Temat wpisu: Re: Odmiana imion na j.polski Odpowiedz z cytatem

Elek napisał(a):
Padło dzisiaj w jednej stacji radiowej, że"... Frodo wyruszył na wyprawę
z przyjaciółmi: Gandalfem, Aragornem i Gimlinem. Co do tych dwóch to nie mam zastrzeżeń, ale Gimlin mi sie nie podoba. Czy powinno sie taki imiona odmieniać? Czy imiona krasnoludzkie powinno sie odmieniać na polski. Co zrobić z Bombur, Fili, Gloin ( komu? czemu? )
i całą resztą krasnolódów z Hobbita. Bomburowi? Bomburianinowi? Szczerze nie mam pojęcia.

Komu? Bomburowi, Glóinowi.
Z Gimlim jest większy problem: spotkałem się zarówno z dopełniaczem Gimlego i Gimliego. Osobiście używam tej drugiej formy, analogicznie do Jari - Jariego, Jussi - Jussiego.
Ale Gimlina to jak żyję nie uświadczyłem Uśmiech

Elek napisał(a):
Czy Tolkien cos na ten temat zaznyczał w swoim "liście" do przyszłych tłumaczy Trylogii?

Jakiej Trylogii? Elfik
Nie, raczej nie.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość