Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Nie, mówiłem tylko głośno do siebie. To zwyczaj ludzi starych, ktorzy do rozmowy wybierają sobie najmądrzejszą osobę z obecnych." Gandalf, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy technologia Złem w ME? 
Autor Wiadomość
Beleg
Członek Kompanii Thorina

WpisWysłany: 16-12-2002 10:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Każda siła i wiedza może być wykorzystana zarówno w dobrych jak i w złych celach. W Śródziemiu mamy dobrą i złą magię, tak jak i technologię. Albo raczej to osoby wykorzystujące swe umiejętności są dobre lub złe. Poza tym w temacie:
http://forum.tolkien.com.pl/viewtopic.php?t=1188&highlight=
niektórzy wspominali o pobieraniu technologii przez elfy od ludzi.
Osobiście się z tym nie zgadzam ale nie mam argumentów więc milczę.
Wynika z tego że to złe elfy były. Uśmiech
W Śródziemiu była wysoko rozwinięta metalurgia, szkutnictwo, budownictwo itp. Nie raz się zastanawiałem dlaczego tak stare cywilizacje nie rozwinęły się dalej. W RW przesiadka z konia na prom kosmiczny zajęła około 100 lat. Odpowiem sobie sam: Uśmiech bo starciłoby swój urok i niepowtarzalny czar.
Co do złej technologii orków:
Cytat:
Otóż gobliny są okrutne, przewrotne i złe do gruntu. Nie wyrabiają pięknych przedmiotów, ale na innej robocie znają się dość dobrze. Umieją, jeśli im się chce, budować tunele i szyby kopalni nie gorzej niż krasnoludy, chociaż z natury są niedbałe i brudne.
Szczególnie udają im się młoty, siekiery, miecze, sztylety, kilofy, kleszcze, a także wszelkie narzędzia tortur; umieją robić je sami, ale jeszcze chętniej zmuszają do pracy pod swoim kierunkiem więźniów i jeńców, trzymając ich pod ziemią, póki nieszczęśnicy nie wymrą z braku powietrza i światła. Niewykluczone, że to właśnie gobliny były wynalazcami pewnych maszyn, które z czasem stały się utrapieniem świata, a przede wszystkim przemyślnych urządzeń do zabijania mnóstwa istot za jednym zamachem; gobliny bowiem lubią koła i mechanizmy, a nade wszystko gwałtowne wybuchy; lubią też wyręczać się w robocie, o ile się da, cudzymi rękami. W owych jednak czasach i w dzikim kraju nie doszły jeszcze do tak wielkich (jak to się nazywa) osiągnięć

Teoretycznie więc masz rację, ale na koniec przypomnę, że Gandalf też robił i lubił "gwałtowne wybuchy" na urodzinach Bilba.
Trzeba cieszyć się lotem i podziwiać widoki.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email