Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

"Lepiej nawet najgorszej prawdzie patrzeć w oczy." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Tolkien - film biograficzny o młodości J.R.R. Tolkiena 
Autor Wiadomość
BeziteX
Urodzony na Ardzie

WpisWysłany: 20-05-2019 01:14    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Premiera w Polsce w końcu nastąpiła, więc uważam, że można zacząć o tym filmie dyskutować Uśmiech (w dalszej części mogą wystąpić spojlery)
Przed seansem starałem się unikać wszelkich zwiastunów czy opisów filmu, toteż spodziewałem się zobaczyć również późniejsze życie Profesora. Rzecz jasna nie jest to żaden zarzut bo sam pomysł był według mnie bardzo dobry. Montaż, gra aktorska, muzyka i inne kwestie "warsztatu filmowego" przypadły mi do gustu i szczerze to nie wiem czy jest sens rozwodzenia się nad tą kwestią. Przechodząc do samego obrazu to spodobały mi się drobne szczegóły jak sposób wymowy nazwiska, funkcjonowanie imienia Ronald jako tego "głównego" czy używanie pseudonimu "Tollers". Oczywiście jak to w takich filmach bywa bardziej rzucają się w oczy uproszczenia i rozbieżności. Szkoda, że zrezygnowano z pokazania jakiegokolwiek związku z wiarą katolicką (z wyjątkiem ojca Francisa), przeglądając temat zauważyłem, że kilka osób się o to martwiło. Uproszczony wątek Edith można zrozumieć z takiego powodu, że jednak miał to być film głównie o przyjaźni (jak sądzę? (ale czy przypadkiem ruszając na wojnę nie byli już małżeństwem?)). No i oczywiście co sądzicie o wątku bitwy nad Sommą? Z tego co wiem Tolkien zawsze zaznaczał, że wojna nie miała wpływu na jego twórczość hmmmm... Pozostając jeszcze nad Sommą to czy John nie dowiedział się o śmierci przyjaciela listownie (nie mam pod ręką biografii)?
Ogólnie film nie jest zły, tym bardziej dla kogoś kto nie jest świetnie obeznany z życiorysem Profesora (w tym i mnie). Ze zniecierpliwieniem czekam na wasze opinie na temat tego filmu z racji większej wiedzy. Uśmiech
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość