Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"W tej stronie, wysoko nad sterczącym szczytem górskim biała gwiazda wyjrzała właśnie spośród rozdartych chmur. Gdy ją tak ujrzał zagubiony w przeklętym wrogim kraju, wzruszyło go jej piękno, a nadzieja wstąpiła znów w jego serce. Jak chłodny, jasny promień olśniła go bowiem nagle myśl, że bądź co bądź Cień jest czymś małym i przemijającym; istnieje światło i piękno, którego nigdy nie dosięgnie." Sam Gamgee, Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: "Nierówni" Valarowie 
Autor Wiadomość
Sędziwojka
Powiernik Pierścienia

WpisWysłany: 12-09-2018 19:07    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

W mojej ocenie Mandos i Lorien są jednymi z najważniejszych Valarów z uwagi na ich władzę nad duszami (zresztą Námo w mojej prywatnej hierarchii plasuje się wyżej niż Manwë).
Myślę, że nieprzypadkowo Tolkien uznał Mandosa i Loriena za braci.
Umieszczenie Irma w cieniu jest tylko pozorne, gdyż w swoich Ogrodach zapewnia on Valarom, Majarom i elfom "psychologiczną" opiekę - pocieszenie i ucieczkę od strapień oraz sprowadza na nich sny i wizje. A także, jak już wspomniał Lomendil, Irmo nie dopuścił do zaniku nocy jako pory odpoczynku.
And so he spoke, that lord of Castamere,
But now the rains weep o'er his hall, with no one there to hear.

Deviantart | Herbaciane zapiski | Tumblr
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora