Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"- Ale ja marzyłem, że przez długie lata pan też będzie się cieszył Shire po tym wszystkim, czego pan dokonał - powiedział Sam ze łzami w oczach. - Ja też kiedyś o tym marzyłem. Ale za głębokie są moje rany. Starałem się uratować Shire i uratowałem, ale nie dla siebie. Często tak bywa, Samie, gdy jakiś skarb znajdzie się w niebezpieczeństwie: ktoś musi się go wyrzec, utracić, by inni mogli go zachować." Sam i Frodo, Władca Pierścieni


pokaż tylko ten wpis  Temat: "Nierówni" Valarowie 
Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 06-09-2018 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Taki smutny i samotny ten temat...

Niestety większość kobiet jest u Tolkiena poniekąd potraktowanych po macoszemu Pserwa , albo też wydają nam się nijakie i wyblakłe patrząc z perspektywy naszych czasów.
Z naszego punktu widzenia najciekawsze są te, które z jakiegoś powodu się ,,wyłamały", były silne, dumne i niezależne.
Galadriela. Nerdanela. Haletha. Dla wielu Eowyna, choć tu zdania są już bardziej podzielone.
Na Luthien patrzymy często nie tylko przez pryzmat wielkiej, niezwyciężonej miłości - ale przede wszystkim drzemiącej w niej potężnej mocy, wytrwałości, odwagi i nieustępliwości.

Kto by się przy nich przejmował biegającą po łąkach, wiecznie młodą Nessą, czy tkającą w spokoju w najcichszych salach Vaire.
Tymczasem są to pewne archetypy kobiecości, wrzucone do pudeł wcale nie tak dawno temu. Spokojna, wycofana tkaczka czy nierozłącznie skojarzona z naturą, nieposkromiona ,,dzikuska" - przecież znamy to skądś.

Swoją drogą - nie dewaluowałabym jednak mimo wszystko bycia historyczką-kronikarką, choć dla wielu może się to wydawać nudne.
_________________
,,If words can be weapons,
then what i say can effect it.
And i can choose to respect it,
or choose to infect it."

Thousand Foot Krutch - Untraveled Road
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.