Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(2) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


" `Dzień dobry` powiedział Bilbo i powiedział to z całym przekonaniem, bo słońce świeciło, a trawa zieleniła się pięknie. Gandalf jednak spojrzał na niego spod bujnych, krzaczastych brwi, które sterczały aż poza szerokie rondo kapelusza. `Co chcesz przez to powiedzieć?` - spytał. `Czy życzysz mi dobrego dnia, czy oznajmiasz, że dzień jest dobry, niezależnie od tego, co ja o nim myślę; czy sam dobrze się tego ranka czujesz, czy może uważasz, że dzisiaj należy być dobrym?` `Wszystko naraz` rzekł Bilbo. `A na dodatek, że w taki piękny dzień dobrze jest wypalić fajkę na świeżym powietrzu.`" Bilbo i Gandalf, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: "Nierówni" Valarowie 
Autor Wiadomość
Saundarya
Członek Kompanii Thorina


WpisWysłany: 06-09-2018 23:15    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Taki smutny i samotny ten temat...

Niestety większość kobiet jest u Tolkiena poniekąd potraktowanych po macoszemu Pserwa , albo też wydają nam się nijakie i wyblakłe patrząc z perspektywy naszych czasów.
Z naszego punktu widzenia najciekawsze są te, które z jakiegoś powodu się ,,wyłamały", były silne, dumne i niezależne.
Galadriela. Nerdanela. Haletha. Dla wielu Eowyna, choć tu zdania są już bardziej podzielone.
Na Luthien patrzymy często nie tylko przez pryzmat wielkiej, niezwyciężonej miłości - ale przede wszystkim drzemiącej w niej potężnej mocy, wytrwałości, odwagi i nieustępliwości.

Kto by się przy nich przejmował biegającą po łąkach, wiecznie młodą Nessą, czy tkającą w spokoju w najcichszych salach Vaire.
Tymczasem są to pewne archetypy kobiecości, wrzucone do pudeł wcale nie tak dawno temu. Spokojna, wycofana tkaczka czy nierozłącznie skojarzona z naturą, nieposkromiona ,,dzikuska" - przecież znamy to skądś.

Swoją drogą - nie dewaluowałabym jednak mimo wszystko bycia historyczką-kronikarką, choć dla wielu może się to wydawać nudne.
_________________
,,Never sigh for better world,
It's already composed, played and told,
Every thought the music I write,
Everything a wish for the night"

Nightwish - Dead Boy's Poem
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.