Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001
 
Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem


"Nie należy bowiem narażać się orłom, gdy się ma wzrost hobbita i siedzi się nocą w orlim gnieździe." Bilbo, Hobbit


pokaż tylko ten wpis  Temat: Czy oprócz Hobbita i Sillmarilion są jeszcze jakieś Smoki? 
Autor Wiadomość
M.L.
Powiernik Pierścienia


WpisWysłany: 03-09-2018 22:01    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

Nie będę tutaj powtarzał wszystkich Twoich cytowań, bo to nie ma sensu. Te pierwsze fragmenty z MR, jak sam piszesz należą do wcześniejszej koncepcji, według której Balrogowie nie różnili się w swej naturze od orków. Byli silniejsi, straszniejsi, wyposażeni w większą moc, ale zasadniczo w swojej naturze byli tylko podrasowaną wersją orków.
Balrogowie z WP, czy z późniejszych wersji legendarium to już inna bajka, to są Umaiar i nawet kwestia ich pomnażania czy rozmnażania staje się wątpliwa. Biorąc pod uwagę, że Tolkien rozważał ich redukcję do maximum 7 (MR: 80). Oczywiście można się zastanawiać, jak by to pogodził z opisem bitwy pod Utumno, i być może tych 7 to byłyby niedobitki, które nie szczezły błysku miecza i gniewu Manwego, ale to już tylko domysł.
Istotne jest jednak to, że za ostateczna jest jednak uznawana wersja z Valaquenty (MR: 165), a tam Balrogowie nie są tworzeni ani mnożeni tylko są majarami zwiedzionymi przez Melkora, którzy oddali się w jego władzę. I tak na prawdę takich majarów jest całkiem wielu zaczynając od Mairona, poprzez Valaukarów do licznych pomniejszych ainurów.
To co jest faktem, że z wyjątkiem Mairona, Morgoth lubił by jego poddani byli trwale wcieleni, gdyż łatwiej było ich wtedy kontrolować. I można przyjąć, że to pod presją Melkora Valaukarowie wcielili się w postać Balrogów, a z kolei pomniejsi z Umajar w postać Boldogow (MR: 418). W tej sytuacji smoki to jednak mogą być wcieleni przez Melkora pomniejsi umajar.
_________________
ēl sīla lūmena vomentienguo wieeeeeeeeeelgachny uśmiech
---------------------------------------
For the grace, for the might of our Lord
For the home of the holy
For the faith, for the way of the sword
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora

Powered by phpBB2
Copyright © tolkien.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.