Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Tak właśnie najczęściej bywa z czynami, które obracają koła świata: dokonują ich małe ręce, na małych spada ten obowiazek, gdy oczy wielkich zwrócone są w inna stronę." , Władca Pierścieni

pokaż tylko ten wpis  Temat: Znaczenie snów Froda 
Autor Wiadomość
Thingoln
Mieszkaniec Shire

WpisWysłany: 08-07-2018 23:33    Temat wpisu: Odpowiedz z cytatem

To jest dobre pytanie. Oba fragmenty zdają się moim zdaniem ze sobą łączyć, szczególnie ze względu na swoje sąsiedztwo. Ów wieża może stanowić punkt, ale o którą dokładnie chodzi? Może to być zarówno ta stojąca na Tol Eressëi, jedna z tych na Wieżowych Wzgórzach lub wspomniana wcześniej w dyskusji kraina Lothlórien.

Pierwsza z nich zdaje się pasować do opisu: zapach morza, który mógłby być związany z bliskością do niego. Stała też tam wieża w Avallónë, biała, a więc również zgadzająca się z tym, co zobaczył Frodo, jednak warto zauważyć, że on sam stał na otwartym polu. Podejrzewam, że sama budowla była jednak umiejscowiona w centrum miasta, więc pozostałoby to w sprzeczności.

Wieżowe Wzgórza są dosyć oddalone od morza, najbliżej im chyba od zatoki Lhûn; pomijając nawet to i nawet zakładając, że dystans nie zaprzecza temu (w końcu to sen), fragment mówi o samotnej wieży, a tam znajdowały się ich trzy.

Lothlórien mogłoby pasować do wizji, korzystając z cytatów przedstawionych przez Aragorna7, ale również i ta kraina nie jest pustym polem, dookoła w końcu znajdowały się drzewa. Trudno też o obecność wrzosowiska.

Nie zwróciłem uwagi na samą obecność wzgórz, gdyż nie jestem pewny, czy w Lórien występowały, a jeszcze mniej mogę się wypowiedzieć na temat Tol Eressëi. Każda z tych przedstawionych opcji w jakimś stopniu prowadzi do sprzeczności z opisem umieszczonym we fragmencie, jednak nie domyślam się innych opcji.

Zainspirowany Twoją wypowiedzią, M.L., na temat Tuora jestem jeszcze gotów przyjąć jedną (lub wiele, czytaj dalej) możliwość: Vinyamar. Nie znalazłem fragmentu, który mówiłby o znajdowaniu się tam wieży, jednak obecność morza i, jak sugeruje Atlas Śródziemia pana Roberta Fostera, mogły występować tam też wzgórza („Nevrast [...] Była to kraina o umiarkowanym klimacie, ze wszystkich stron osłonięta górami lub nabrzeżnymi wzgórzami i ogrzewana morską bryzą. [...]” – R. Foster Atlas Śródziemia, Warszawa 2017, wydanie IV). Jeżeli w pobliżu stała jakaś biała wieża na wysokim wzgórzu oraz w pobliżu nie było drzew, zamiast tego zaś byłyby wrzosowiska, to całość mogłaby się idealnie łączyć. Nie jestem geografem, nie pamiętam także dokładnych opisów tego miejsca, jednak sam obraz tego miejsca kojarzy mi się z takim wyobrażeniem (być może to po części wpływ grafik artystów).

To dużo niewiadomych i zapewne można byłoby podać wiele podobnych przykładów. Nie twierdzę, że jakakolwiek z tych możliwości jest zgodna z tym, co miał na myśli profesor Tolkien, być może wcale te zdania nie łączą się ze sobą – co również jest możliwe – jednak sądzę, że jednak opisują tę samą sytuację. Nie potrafię jednakże wskazać jednoznacznej lub bardziej prawdopodobnej odpowiedzi.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość