Forum dyskusyjne miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena
w sieci od 11/2001

Gospoda(0) | Zasady Forum | FAQ | Szukaj | Kalendarz |  Zarejestruj się |  Profil | Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości | Zaloguj

Witryny zrzeszone w forum:
Hobbiton  Pod Rozbrykanym Balrogiem

"Lecz kto sieje kłamstwa, ten w końcu zawsze się doczeka ich plonów, a wtedy już może odpoczywać po trudach i śledzić tylko, jak inni zbierają żniwo i wyręczają go w rozsiewaniu dalej złego ziarna" Silmarile i niepokoje wśród Noldorów, Silmarillion

pokaż tylko ten wpis  Temat: Znaczenie snów Froda 
Autor Wiadomość
Aragorn7
Przyjaciel Elfów

WpisWysłany: 10-06-2018 09:04    Temat wpisu: Re: Znaczenie snów Froda Odpowiedz z cytatem

Thingoln napisał(a) (zobacz wpis):
Witajcie!
Czytając rozdział „Wykryty spisek” w pierwszej księdze „Władcy Pierścieni”, natknąłem się na sen Froda, o którym fragment znajduje się poniżej. I tutaj kieruję pytanie: jak je rozumiecie? Pierwsza część o „węszeniu” wydaje się być dla mnie w miarę jasna (chodzi zapewne o ucieczkę przed Czarnymi Jeźdzcami), jednak co do drugiej nie jestem pewny.

Też tak pomyślałem na początku, zwłaszcza czytając sugestie, ale później przyszło mi do głowy, że te odgłosy kojarzą mi się z czymś innym - z Gollumem węszącym w bardzo charakterystyczny sposób podczas tropienia śladów Frodo.

Co do drugiej części, to bardziej obstawiam Tol Eresseä, choć... sny są alegoryczne a bierzmy pod uwagę w jakiej sytuacji i przedziale czasowym Wyprawy Frodo to śni. Pamiętajmy, że wciąż czeka na spóźniającego się Gandalfa, a właściwie już nie czeka, bo podjął decyzję by rano ruszyć dalej. Jest noc 25 września na 26-tego, w tym czasie Gandalf już co prawda wydostał się z wieży, ale jego brak mocno komplikuje początkowe plany wędrowców i wzbudza bardzo duże zaniepokojenie Froda. Ten sen to może być nawiązanie do uwięzienia Gandalfa w Isengardzie i w ten sposób "wytłumaczenie" jego spóźnienia.
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość